Prof. Dr. Hotamışlıgil dünyanın en iyileri listesi

Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Türk bilim insanı Prof. Hotamışlıgil, Stanford Üniversitesi’nin sıralama sıralamasında tüm geldiği bilim insanları arasında 140. sırada çalıştı dalda 10. sırada yer aldı.

Harvard Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve ekibi dünyada bir ilke imza atarak, ‘Odaklanmış İyon Işını Taramalı İleri Elektron Mikroskobu’ ile bozulmamış faydalardan 3 boyutlu detay mimarisini görüntülemişti.

Gücün yüksek beklentileri 3D görüntünün alındığı çalışma ile sağlık içinde ve obezite gibi hastalık durumlarında hücrelerin ağırlığından metabolik çıktın izlenebilecek bilim durumu dünyasında sevinçle karşılandı.

10. SIRADA YER ALDI

Harvard Üniversitesinde immünometabolizma, diyabet ve obezite alanında yaptığı araştırmalarla pek çok uluslararası ödüle layık bulunan Prof. başarı gösterdi.

şişmanlık.jpg

ŞİŞMANLIKTA BOZULAN MOLEKÜLER MİMARİYİ TAMİR ETMEYİ BAŞARIYOR

Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi de olan Prof. Çalışma hakkında bilgi veren Merkez Başkanı Prof. Dr. Hotamışlıgil, “Bu hacimde bir çalışma tabi ki pek çok disiplinden uzmanların, en önemli olarak da Howard Hughes Tıp Enstitüsünden Dr. Shan Xu ve Dr. . bölümleri mimariyi tamir etmeyi başarıyor.” diye konuştu.

basliksiz-1-kurtarildi-001.jpg

HASTALIĞA YOL AÇAN SORUNU ORTAYA ÇIKARIYOR

“Yapıdaki bu tamirat artışlarındaki metabolik yapı iki hafta gibi bir süre içinde normale dönebiliyor; yaygın yağlanma, insülin direnci, aşırı miktarda şeker üretimi gibi problemler sadece mimari yapıya müdahale ederek düzeltiliyor” diyen Hotamışlıgil, “Böylece hem metabolizmayı hem de uyum düzenleyen yeni bir kontrol yöntemlerinde hem de yol açan önemli bir sorun ortaya çıkıyor” dedi.

Çalışma bilim dünyasının önemine dikkat çeken Hotamışlıgil şöyle devam etti:

Ekip bu tarama üzerinde, odaklanmış iyon ışımasılı ileri elektron mikroskobu (ileri FIB-SEM) gibi görüntüleme platformları, yapay zeka, makine öğrenmesi, derin öğrenme, sinir ağları gibi pek çok analitik olarak yanı sıra ayrıntılar, biyokimyasal ve operasyonel yaklaşımları bir arada kullanarak derin çok bir inceleme gerçekleştirdi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *