Porsche borsaya dalgalı başladı – Bloomberg HT

Porsche AG, güçlü ürün talebiyle teklifin limiti olan 9,4 milyar eurodan (9,1 milyar dolar) halka arzı sonrası Frankfur Borsası’nda ilk teslimat hizmeti kapsamında 1,8 teklifle 84 euroya ulaştı. Porsche hisseleri dönüşü geri dönüş fiyatı olan 82,50 euroya geri dönüş.

Son yılın en büyük halka arzı olan hisse satışı Porsche’nin 75 milyar euro olarak değerlemesini sağlayabilecek. Bloomberg büyük görmek, Porsche AG’de halka arzı maden şirketi Glencore Plc’nin 2011’de Londra’daki halka arzında 10 milyar dolar toplamasından bu yana Avrupa’nın en halka arzı oldu.

Frankfurt’ta alım satımının başlamasının ardından DAX Endeksi’nde yaşanan yüzde 6,2 düştüken Porsche Piech yatırım şirketi olan Automobil Holding hisseleri yüzde 9,2’ye varan öfkesi yaşadı.

Halka arz gelirini Volswagen AG alacak

Halka arzdan gelecek tüm geliri alacak çatı şirket Volkswagen 81 milyar euro piyasada sahip.

Volkswagen CEO’su Oliver Blume, “Bugün, Porsche için büyük bir hayal oluyor” dedi. “Artan özerklik hedeflerimiz, bütçeden iddialılarımızı çok sayıda için bizi çok iyi bir şekilde üretir.”

911 ABD’nin listelenmesi, yükselen yeni listeler aramaktan çekindiği, halka arzdan büyük olan bir köy. Satışın, Volkswagen’in elektrifikasyon hamlesini hızlandırmak için fon toplamasına yardımcı olması bekleniyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *