Politico: AB, Ukrayna’yı borç krizine sürüklüyor

Brüksel’in, borç ve kredilerle Kiev’i bir çıkmaza doğru ittiği belirtildi. Washington ise Ukrayna’ya uyku moduna geçtiğinde dikkat çekildi. AB’ye, destek için hibe yolu tavsiye edildi.

Politico: AB, Ukrayna'yı borç krizine sürüklüyor

Batılı ülkeler, Rus güçlerine karşı Ukrayna’ya karşı askeri harekâttan çıkmakta, para desteği sağlamakta.

Avrupa Birliği (AB), Ukrayna’ya bu yıl 18 milyar euro destek sağlamayı planlıyor. Bu miktarın 3 milyar euroluk kısmı Kiev’e gönderildi.

“Kiev, krize doğru itiliyor” yorumu

Politico dergisi, AB’nin bu şekilde Ukrayna’yı borç krizine sürüklediği dikkati çekti.

Analizde, Avrupa şampiyonlarının, 2023’te Ukrayna’ya verecekleri 18 milyar euroluk krediyi bölgedeki makro-finansal istikrarını sürdürmek için bir araç olarak ilan etmekten çekinmediği belirtildi.

“Bazen Brüksel’de cehalet gerçekten mutluluktur”

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’e göre bu tür bir yardımın, Brüksel’in “Ukrayna’yı ellerinden almaya yettiğini kanıtladığını” anımsattı.

Kredi konusunda alınan karara yönelik eleştiriler şöyle denildi:

Cesur ve ekonomik olarak harap olmuş Ukrayna’nın barışmasını sağlamak için borç anlaşmasına ve kredilerden çok hibelere ihtiyacı var. Bazen Brüksel’de cehalet gerçekten mutluluktur. Kiev’in savaşından sonra toparlanma konusunda gerçek bir şans olacaksa, bu anlaşma önemli ölçüde borcun yeniden yapılandırmasını ve on milyarlarca euroluk geri ödenmeyen hibe transferini içermeli.

Politico: Ekonomik felakete yol açar

Ukrayna’nın 2022’de yüzde 26 enflasyon oranı, yüzde 25 faiz oranları ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’da (GSYİH) üçüncü bir düşüşle mevcut geleneksel ekonomi politikasının sınırlarına ulaştığı kaydedildi:

Kiev, yakın günlük kamu hizmetlerini finanse etmek için matbaa makinesine başvurmak zorunda kalmak. Almanların, Hollandalıların ve diğerlerinin’ya sık sık anlatmaktan hoşlandıkları gibi, bu ekonomik felakete yol açar. Ukrayna, uluslararası bakıcılar tarafından kısıtlamalar 20 milyar euroya varan borcunun ödemelerini 2024 Yük kadar erteledi.

“AB, Ukrayna’dan görüşmeye devam etmek istiyor”

Kiev borç saklama silmeye ihtiyacı olduğu, “ne yazık ki AB’nin ise Ukrayna’dan yalnızca harcamaya devam etmesi isteniyor” aktarıldı.

Brüksel yönetimine tavsiyelerde bulunulan analizde, AB’den alınan 18 milyar euroluk kredinin 2033’ten başlayarak eninde sonunda geri ödemeleri gerekeceği, krediler neredeyse sıfır faizli olsa bile, bu görünümü Ukrayna’nın savaşında hızlı bir şekilde çıkma etkilerinin azaltacağının altı çizildi.

“ABD, geri ödemesiz hibe sağladı”

Avrupa’da “Ukrayna için Marshall Planı” hakkında kullanılan “gösterişli dile” rağmen, dikkat çekici bir şekilde ABD’nin Ukrayna’ya ihtiyacı var 13 milyar doların geri üzerinde ödenmez hibe artışı vurgulandı:

2023’te 14,5 milyar dolar daha ödenecek. ABD’nin bu yardımı, askeri destek için harcanan milyarlarca harcama ek.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *