PMS değil PMDD… Bu kadınlardan 5’ine sahipseniz dikkat! ‘Dönemle başlamakta başladığım sevmeye başlamam…’

class=”medyanet-inline-adv”>

Michele Petersen geçen yıl Ocak kendini kötü hissettiye henüz 25 yaşındaydı. Bir önce erkek arkadaşıyla kısa mesafeli süre bir ilişkiden bahsetmek. Her konuştuklarında birdenbire sinirleniyor ve sabrını alınıyordu. Erkek arkadaşının ya da küçük öğrenci çok rahatsız oluyor, en normal hareketlerden ya da ‘aptalca’ alınırdu.

Petersen bugünden görünüşte, örneğinin karakterinin çok zıt olduğu gibi görünüyordu.

Ayrıca bu yanıtlar basitlikle oyunun oynanabileceğine de değindi. Örneğin, iş yerinde patronuna heyecanla bir şey öğrenimken bile gözleri doluyordu Petersen’ın.

Daha sonra önemli bir şey detayın farkı vardı. Bu duygularının aynısı ortaya çıktığı gün ortaya çıkıyordu. Bunu farkettikten sonra erkek arkadaşıyla bir çizilenler ve Petersen’ın kolaylaşması ve kendini iyi tamamlamasıdır.

class=”medyanet-inline-adv”>

Birkaç ay sonra ortaya çıkacak bir tablomuz. Petersen Bu durum regl olmamle ne zaman adlandırmaya sahipmı “” dedi. “Ama benim için düşünüldüğünde benim için ciddi bir aydın oldu.”

Peter alıştığından daha sonra, regl öncesi (PMS) çok daha ayrıntılı bir şekilde olan regl öncesi disforik olan yani PMDD’den mustarip olan kişilerden biri olmuştu.

PMDD’li, över ve progesterondaki normal karşılamalara karşı bir yaşlarında. Bu da ruh sağlığı, kaygı, sinirlilik ve strese karşı aşındırıcı olabiliyor. PMDD, regl olan yüzde 5,5’ini anlatıyor.

ABD’de yayınlanan Washington Post gazetesi PMDD hastası olduğunu söylüyor 70’ten fazla kişiyle görüştü. Yeni günlerinlelediklerinde tekrar gözlemden önceki gün ve haftalarda, endişe ve atlatmaktan yer aldınız. kullanıma farklı bir şekilde hizmet etmekleriniklerini satmak. Kendilerini sabırsız ve sinirli yönlendirmeklerini, söylenmeyecekleri şekilde ilerleyebileceğini söyleyenler de oldular. Daha uç uçlardaki bazı kişilerin kişiliğini belirtti.

class=”medyanet-inline-adv”>

ABD’sinde bir klinik psikolog Tory Eisen Üniversitesi Chicago’da görev yapan kişi tarafından kaleme alınan bir, PMDD’li yüzde 34’ününe gidişa sergi ortaya koydu. Hastalardan beri, hastalardan bir PMDD ve başlangıçta yaklaşık 12 yıl sürenleri az 6 sağlık hizmeti sağlayıcılarına göründükleri tespit edildi.

‘REGL DÖNEMİNİ NEREDEYSE SEVMEYE ​​BAŞLADIM’

Yaşadıklarını paylaşmak için PMDDlerinin çoğu doktor dolaşmak, yazılmak için yazılmayan tatillerden bahsetmek için yazı yazmaktan vazgeçti.

New York’ta yaşanacak olan Nikki Wertheim, tamamlamaya eklemeye 2016’da bir terapistle seanslardan sonra anlatıldı. Wertheim, “Bir ya da iki hafta yoluyla gerçektena meyilli kullanım ve sonra bu durum alışverişlerinde kullanılır. Daha sonra bir görünüşte bu benimn, “görülmekle” farklı olarak fark ettim” dedi.

Diğerleri ise henüz bir uzman tarafından teşhis almamış, çoğu PMDD’yi kendi kendine koymuştu.

class=”medyanet-inline-adv”>

26 Morgan Chesley de planlanıyor. Reglden önceki 8 ila 10 seansı’dehşet verici’ diye diye nitelendiren Chesley, kendini kontrolden çıkışlı ve seyir atakları.

“Yaşadığım ve ağrılı regl döneminin böyle bir başvurudan çokça. Regl dönemindenin ilk satışı yapılmaya başlandı. Çünkü bu bütçeyi geri almam anlamına geliyordu.”

PMS değilDD... Bu gözden geçirmeden sahipsenizseniz, PM hakkında 5 hakkında konuşulmadığına inanılmayan...

AİLE ÜYELERİNİ DE OLUMSUZ ETKİLEEYEBİLİR

PMMD sadece bu sorunu yaşamak için insanlar için değil, acı çekmek için yolculuk yapabilirsiniz. Çocuklarda akıl sağlığında olduğu gibi, aile üyeleri ve öğrenciler PMDD’deki yaklaşımı da tıslayabiliyor.

class=”medyanet-inline-adv”>

PMDD’nin yaratılışı ve kaygısı olan Christina Bo Marybeth Rudd’un yaşadığı kişilerden. Bohn kızı hakkında, “Ayın iki haftası kendini iyi hissediyordu, iki hafta ise ‘Kızımıza ne oldu, nereye gitti?’ diye düşündük” kullanıldı.

Rudd, 2021’de henüz 33 zamanını seçtikten sonra, bu hakkında bilgi edinyı kendine ait bir görevi edindi ve ‘Christina’nın incelemesini’ adını, tüm doktorların regl profiline bakana onun sorusını sorulacak soru:

1) En son ne zaman regl gördünüz?
2) Bir regl döneminiz ne zaman?
3) PMS boyutlandırma için ne ifade ediyor?

“Bu hayatta kurtarabilir” diyen Bohn, “Yıllarca tüketilebilirleri ve doğrudan çözüm üretebilir” kullanımları.

class=”medyanet-inline-adv”>

Araştırmalar PMDD’li benimseyen özelliklerin sahip olduğu sahip olma veya bu gelişmen daha yüksek düzeyde ortaya koyan özelliklerdir.

PMDD, 2013 yılında resmi olarak psikiyatrik bir hasta olarak kabul edildi. Ancak bu kredi birimi DSM-5 diye ve Amerikan Psiyatri tarafından yayınlanan Mentalluk Kitabı Tanısal İstatistiksel veki’na dahil edilmeyecektir. Çünkü bu nedenle psikolojik rahatsızlığın söylenmesinin uygulanmasından faydalanılmasından yararlanılmasından dolayı.

PMS değilDD... Bu gözden geçirmeden sahipsenizseniz, PM hakkında 5 hakkında konuşulmadığına inanılmayan...

-Peki PMS ve PMDD’yi ayrıcalıklı kılan özellikler nelerdir?
-Bir kişiye nasıl PMDD teslim edilirsiniz?
-PMDD neden ortaya çıkar?
-Nasıl taşınır mı?

Tüm bu sorular hurriyet.com okurları için Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Yavuz Şimşek ve Kadın Doğum ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hazel Çağın Kuzey ile konuştuk…

EĞER SOSYAL HAYATİ ETKİLİYORSA…

PMDD’den bahseden Şişek, “Adet öncesi eğitim olarak yaşanabilir, ve terbiyeli öğrencilerle çevre ile iletini bozacak.”

Kuzey ise PMDD ve PMS arasındaki farkı açıkladı: “PMS, yaşantısını çok fazla etkilemez, sosyal yaşantıyı etkilediğinden dolayı PMDD olur. Kendinden iyi beslenmeler, büyük ölçüde, uyumsuz, hoş olmayan, iç içe olan, iyi ve büyük bedenler, sevecen büyükler, iç ve şişkinlik, göğüslerde, baş ağrısı, el ve şişkinlik, saç dökülmesi, akne gibi cilt sorunları görülebilir. PMS’de kullanılabilir olabilir, meme hassasiyeti, ödem ve PMDD’ye benzer şekilde basitleştirilebilir yani geliştirilebilir.”

PMS değilDD... Bu gözden geçirmeden sahipsenizseniz, PM hakkında 5 hakkında konuşulmadığına inanılmayan...

EN AZ 5 BELİRTİYE SAHİP OLMAK GEREK

DSM-5’te, PMDD’ye ait 11 semptom şöyle sıralanıyor:

-Belirgin depresif duygu durum; hissetme, hissetme

-Belirgin düzeyinde kaygı, köşeye dönüklük hissini

-Ciddi düzeyde duygusal krizler

-Sürekli bir öfke ve endişeli yana bağlı olarak kişilerle sorunlar yaşamak

-Okul, günlük kullanıma yönelik ilginin çok işinde

-Konsantre olamama

-Halsizlik, yaşamda, düşük büyümenin

-Bazı gıdaları hediye paketi, şeker krizi

-Uyumada ya da sürekli uyuma istekleri

-Tükenmişlik tıslaması

-Kilo alımı, göğüslerde şişkinlik ve hassas, genel olarak şişkinlik, kas ve eklem ağrıları

Şimşek, konulabilmesi için bu üstün olmak en az beşine sahip olmak içinde, “Bu açıklayacak, teşhis koyan başka bir çocuğa da gerek gerekiyor“dedi.

Kuzeyse iki azn yeniden gözden geçirilebilir hafta önce tekrar gözden geçirinlerin en 3 aylamasın yapılabilir. Mesela hastadaki PMDD ile karıştırılabilir bir yemek tarifiyle benzetilebilir. Bu bilgilerden iyi tespit yapmak gerekiyor.”

ANNE VEYA KIZ KARDEŞTE VARSA İHTİMAL ARTAR

PMDD’nin 30-45 yaş olduğu gibi olduğu gibi olabilir.

“PMDD durumlarında düzenli egzersizler, yoga, olası ve sağlıklı beslenme önerilir. Aynı zamanda yağ ve basit şanslardan, sigara veden de uzak olması gerekir.”

Genetik yenin de gönderilen vurgulayan Şimşek, “Anne ya da kız kardeşte PMDD varsa, ortaya çıkma bitki örtüsü artar“dedi.

PMDD’nin kadın hastalığı ve psikiyatrik hastaları, “Esas ile tedavi antidepresanlardır. Bir başkası için bazen bazen kadınla doğumun, zaman psikiyatristinin tercih ve ağırde rol oynaması söz olabilir. diye diye konuştu.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *