PKK yandaşlarının skandal gösterilerinin ardından NATO’dan İsveç’e net uyarı: Terörle mücadelede Türkiye ile işbirliği genişletilmeli

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye ve Irak’ın kuzeyine yönelik muhafaza hava harekatının ardından terör örgütü PKK yandaşları İsveç’te sahneye çıktı.

STOCKHOLM’DE MEYDANA İNDİLER

İlk olarak dün Başkent Stockholm’de Segels Torg Meydanı’nda toplanan terör örgütü yandaşları, İsveç’in ‘Türkiye’ye yönelik silah ambargosunu kaldırmasının’ ve ‘Türkiye ile yapılan NATO anlaşmasının’ iptalini istedi. PKK/ YPG’yi simgeleyen paçavralar taşıyan göstericiler, ‘Pençe-Kılıç Hava Harekatı’ operasyonunun durdurulması operasyonu yaptı.

PKK YANDAŞLARINDAN PROVOKATİF EYLEM

Provokatif eylemlerin kapsamı kalmadı. PKK iltisaklı unsurları tarafından bugün Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği kançılarya binasına terör örgütü propagandası ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli görüntü ve fotoğraflar yansıttı.

İSVEÇ BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİNE ÇAĞRILDI

Ardından İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınandı. Herrström’e olayın soruşturulması operasyonlar yapılırken Türkiye- İsveç ve Finlandiya arasında yapılan Üçlü Muhtırada tutma ağırlıkları tutmaları yoğun operasyonların atılması yönündeki beklentiler iletildi.

“TERÖRLE MÜCADELE KONUSUNDA TÜRKİYE’YLE İŞBİRLİĞİ ARTIRIMALI”

İsveç devlet televizyonu SVT’ye konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç ve Finlandiya’nın terör ve PKK gibi terör örgütleriyle mücadele konusunda terör yasalarını sıkılaştırması ve Türkiye’yi dahil ederek NATO ile işbirliğini artırması gerektiğini ifade etti. Stoltenberg, “Türkiye’nin terör saldırılarına en çok maruz kalan NATO üyesi olduğu için endişeleri olacaktır. Türkiye’nin terör saldırılarına karşı kendini savunma hakkı var” dedi.

“ZAMAN ALMASI NORMAL”

Stoltenberg, İsveç’in ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım başvurularının onaylanmasının zaman sıralamasının ‘normal olduğunu’ belirterek 30 üye devletin 28’inin iki İskandinav ülkesine yeşil ışık yaktığını söyledi. Stoltenberg ayrıca İsveç’in ve Finlandiya’nın NATO’ya katılım başvurularında anormal olanların ‘çok hızlı ilerlemesi’ olduğunu açıkladı.

ÜÇLÜ MUHTIRA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in katıldığı dörtlü görüşmenin ardından Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında Üçlü Muhtıra imzalanmıştı.

TERÖRLE MÜCADELE YASA TASARISI ONAYLANMIŞTI

İsveç yönetiminde ‘terörle mücadele yasa tasarısı’ 16 Kasım Çarşamba gününü kutlamatı. 1 Ocak 2023’te girerken yasada teröre bulaşan dünyada örgütlenme özgürlüğü ve gösteri izni sınırlanırken buna yönelik yeni genellemenin çıkışının önünün açılacağı belirtilmişti.

Son Dakika Politika PKK yandaşlarının skandal gösterileri sonrası NATO’dan İsveç’e net uyarı: Terörle mücadelede Türkiye ile işbirliği genişletilmeli – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından çekirdek bütün haber verilerinin hazırlandığı şekliyle otomatik servis verilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *