Piyasada uzun vadeli LNG kalmadı

Japonya Ticaret Bakanlığı’nın yetkili raporuna göre, başlangıç ​​tarihi 2026’ya kadar olan tüm uzun dönem LNG kontratları yayınlandı. Yıllar boyunca güvenilir tedarik ve fiyatlarda istikrar sağlayan bu kontratlar, alıcılar için büyük önem taşıyor.

Rapora göre ayrıca, LNG sevkiyatına olan yatırımın az olması nedeniyle, arzın yıllar boyunca kısıtlı olması bekleniyor. Buna ek olarak Avrupa’ya ihraç edilen Rus mevzuatı tamamen kesilmişse, 2025’te dünya çapında 7,6 milyon ton LNG açığı yaşanacağı öngörülüyor.

Birçok ülke, Katar ve ABD gibi büyük işletmecilerden yakıt temini sağlamak için yarışıyor. Bu sırada Avrupa’nın, Rusya’dan gelen petrolün yeri LNG ile doldurmaya karar vermesi, dünyadaki işlerin daha da karmaşıklaşmasına neden oluyor.

Kontratların çökmesi, LNG ithal eden ülkelerin tedariklerini daha oynak ve pahalı olan spot çalıştırmaları zorunlu oldukları anlamı geliyor. Spot piyasada LNG’nin fiyatı, uzun dönem kontratlarına kıyasla neredeyse üç kat daha pahalı.

Uluslararası Sıvılaştırılmış Doğal Gaz İthalatçıları Grubu’na göre, eski yıl LNG alımının yüzde 30’u spot olarak gerçekleşti.

Enerji işletmeleri en yüksek oranlarda LNG kullanan Japonya, bu yılın en yüksek miktarda LNG ithal eden ülke olma yolunda ilerliyor. Ülke şirketlerinin spot olarak LNG tedarik edememesi durumunda, yönetimin spot olarak LNG tedarik edebilmesini sağlayacak bakıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *