Petrol ve gaz devi! Türk devleti duyurdu: Büyük planlarımız var

Aliyev, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de düzenlenen Sürdürülebilirlik Haftası’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, sürecin enerji tüketiminin önemine değinerek, Azerbaycan’ın bu alandaki büyük potansiyele sahip olduğu, çıkış enerjisini geliştirerek hem ihracatlarını çeşitlendireceklerini hem de çevre dostu ekonomi bölümünü oluşturacaklarını dile getirdi.

Aliyev, iki yıl önce ortaklarıyla birlikte Güney Gaz Koridoru Projesi’ni tamamladıklarını ve Azerbaycan’dan Güney Avrupa’ya 3 bin 500 kilometre doğal gaz boru hattı inşa ettiklerini söyledi.

Azerbaycan’ın doğal gaz ihracatının dağıtımına dikkati çeken Aliyev, şöyle konuştu:

“2021’de 19 milyar metreküp doğal gaz ihraç ettik. nin Azerbaycan kesiminde 157 gigavat rüzgar enerjisi potansiyel var.Yani yaklaşık 200 gigavatlık alma potansiyelimiz var.

– “YOL HARITAMIZ DA HAZIR”

Aliyev, dün Birleşik Arap Emirlikleri’nin Masdar şirketiyle Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) arasında 4 gigavatlık rüzgar ve güneş enerjisi santrallerinin kurulması konusunda anlaşma imzalandığını belirterek, “Bu, şimdilik kısa vadeli bir proje. , uygulanabilir bir proje.Yol haritamız da hazır.Masdar ile işbirliğimiz Azerbaycan’ı çok önemli bir yeşil enerji ihracatçısına dönüştürecektir.” dedi.

Azerbaycan’ın uluslararası enerji şirketleriyle imzaladığı mutabakat zaptı ve anlaşmalar sayesinde yaklaşık 22 gigavat rüzgar ve güneş enerjisi üretileceğini bildiren Aliyev, “Azerbaycan’da çok olumlu yatırım ortamı mevcuttur. Petrol ve gaz endüstrisine büyük yatırımlar çektik. Şimdi gideceğimiz enerji. Büyük planlarımız var ve bu işleri başaracağımızdan tamamlamadan.” kullanım kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid Al Nahyan’ın ev sahipliğinde düzenlenen Sürdürülebilirlik Haftası’nın açılış törenine Aliyev’in yanı sıra Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Seyşeller Cumhurbaşkanı Wavel Ramkalawan, Angola Devlet Başkanı Joao Lourenço, Zambiya Devlet Başkanı Hakainde Hichilema, Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo, Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, Palau Devlet Başkanı Surangel Whipps Jr, Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan, Fas Başbakanı Aziz Ahnuş ve Etiyopya Başbakan Abiy Ahmed Ali de katıldı.

Aliyev, dün Abu Dabi ziyareti kapsamında BAE Devlet Başkanı Al Nahyan’la bir araya geldi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *