Peru yangın yeri! Tarihi bina cayır cayır yandı, protestolardaki toplam ölü sayısı sayısı 53’ü buldu

Peru’da eski Devlet Başkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık‘ta Kongre tarafından görevden alınmasının ardından başlayan protestolar sürüyor. Protestoküler, Castillo’nun ardından devlet başkanlığı koltuğunda oturan Dina Boluarte’nin istifa talebi ve erken seçim talep ediyor.

Peru’nun en kalabalık ikinci şehri Arequipa’daki Alfredo Rodriguez Ballon Havalimanı’na zorla girmesini çalışan göstericiler polisle çatıştı. Güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gazla müdahalesi sonucu 3 kişi yaralandı, çok sayıda kişi gözaltına alındı. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, olaylar nedeniyle havalimanının geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, protestocuların metal çitleri kırarak istihdama üstlendiği yer yer alıyor.

Peru'da protestocular, ülkenin en büyük ikinci hizmetine zorlamaya çalıştı

Peru’nun başkenti Lima’da, Devlet Başkanı Dina Boluarte’nin kullanımı ve erken seçime gidilmesi talebiyle başlayan gösteriler devam ediyor. Gösteriler sırasında polis ile göstericiler arasında yaşanan arbede tarihi sonucu bir binanın çatısına mermi isabet etmesiyle yangın çıktı. Yangın itfaiye ekipleri tarafından müdahale edildi.

Peru'da protestocular, ülkenin en büyük ikinci hizmetine zorlamaya çalıştı

Öte yandan başkent Lima’da bir araya gelenler, işçi sendikaları ve yerli yurttaşı Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin kullanımını, erken seçimin ilanını toplama ve gözaltında bulunan eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun serbest bırakılmasını istedi.

“Lima’yı al” sloganıyla yürüyüşe geçen binlerce kişi tarihi kent meydanına kadar yürüdü. 12 bin polis güvenlik önlemi aldı. Burada çıkan olaylarda ise 5 gazeteci bazı eylemcilerin taşlı saldırısı sonucu yaralandı. Başkente çeşitli kentlerden otobüslerle binlerce kişinin giriş yaptığı ve protestoların yükünün daha da artabileceği değerlendiriliyor.

Peru'da protestocular, ülkenin en büyük ikinci hizmetine zorlamaya çalıştı

Hükümet Karşıtlarda gösteri 11 Aralık 2022’den bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı biri polis olmak üzere 53’e çıktı, yaralı sayısı 750’yi geçti. Ülke genelinde 105 Otoyol barikatlarla kapatılırken Ombudsman Ofisi, güvenlik güçlerine orantısız güç kullanma denetimlerinde bulundu.

Ombudsman Ofisi operasyonlarına göre, ölümlerde ölen 53 kişi en az 42’si doğrudan güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu çocuğu yitirmişti. Cumhurbaşkanı Boluarte, göstericilere 10 Ocak’ta bir kez daha diyalog yönetiminde görevli, eylemlerin son bulmasını izledi.

Peru'da protestocular, ülkenin en büyük ikinci hizmetine zorlamaya çalıştı

Peru’da protestolar, eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun 7 Aralık 2022’de Kongre tarafından görevinden alınması üzerine başladı. Eski Cumhurbaşkanı Castillo, hükümeti devirmekle suçladığı Kongre tarafından “kalıcı ahlaki yetersizlik” suçlamasıyla görevinden azledilmişti.

Castillo’nun görevinden alınması yönündeki karar, 7 Aralık’taki Genel Kurul toplantısı 6 aleyhte, 10 çekimser oya karşı 101 lehte oyla kabul edilmiş. Karara yönelik olarak “kamu oluşumları gasbetme, devlet yetkilerinin ihlalini engelleme ve anayasal düzeni odaklamaya çalışmak” gösterilmişti.

Pedro Castillo, Kongreyi feshetme ve ulusal acil durum hükümeti kurma kararının ardından tutuklanmıştı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dina Boluarte, ülkenin yeni Cumhurbaşkanı olarak yemin etmişti.

Peru Yüksek Mahkemesi, Castillo’ya verilen 18 ay hapis cezası kararına yapılan itirazı reddederek 30 Aralık 2022’de cezanın devamına karar verildi.

Boluarte’nin erken seçim talebi üzerine Kongre’de yapılan oylamada seçimin Nisan 2024’te yapılmasına karar verilmişti. Ölümler nedeniyle 17 Aralık 2022’de 2 bakan görevlerinden yararlanmış, Ombudsman Ofisi savcılıktan “acil soruşturma” başlatılmasını talep etmişti.

Hükümet Aralık Dünya Güncel Haberler

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *