Para ve iş mesajlarına dikkat! Yeni tuzak hızla yayılıyor: ‘Utanmıyor musun bu resmi çekmeye?’

‘İş başvurunuz kabul, araba kazandınız, para kazandınız, çekiliş kazandınız’ gibi mesajlarla insanların tuzağına çekmek çalışan dolandırıcılara karşı uyarı geldi. Kolay para kazanacağını düşünenler bu vaatlere kanınca, sonrasında hem kendilerinde hem de tanıdıkları kurban oluyor. Dolandırıcıların attığı mesajın hepsi birbirinden farklı olsa da yöntemlerin hep aynı olduğu ortaya çıktı.

O MESAJLARDA BULUNAN LİNKLERİ SAKIN AÇMAYIN!

İşte o mesajlardan biri… Gelen SMS’te 1 saat çalışmayla bin lira ile 3 bin 800 lira arasında para kazanılacağı vaat ediliyor ve yine mesajın altındaysa bir link paylaşılıyor. Gelen mesajlardan bazılarında ise ‘Utanmıyor musun bu resmi çekmeye?’ Anlatımın ve altında sanki o resim varmış gibi bağlantı bulunduğunda dikkat çekti.

4

Uzmanlar, gelen o mesajlara karşı çıkacağınız ‘Kart kargo ücreti yattı, indirim çeki kazandınız, ya da hakkınızda icra takibi yürüten diye satırları o bağlantıları sakın açmayın, çiçeklerin tümünü karşı geçiyor’ uyarısında bulunuyor.

2

Tüketici Konfederasyonu (TÜKONFED) Başkanı Aydın Ağaoğlu da konu ile ilgili Kanal D Ana Haber’e yaptığı açıklamada ‘Kişisel verilerimizi nasıl ele geçirmeyi bilmediğimiz bu insanlar için mutlaka savcılıklarına suç duyurusunda bulunalım’ operasyonlarında bulundu.

3

AKILLI TELEFONLARDAKİ O ÖZELLİĞİ MUTLAKA KULLANIN!

Mağdurların alınması için gereken ise bazı akıllı telefonlarda spam yani istenmeyen mesaj kutusu bulunuyor. Dolandırıcılardan gelen kısa mesajları bu kutuya atabiliyor, ikinci bir mesajın iletilmesini engelleyebiliyorsunuz.

5

‘KOLAY PARAYA İNANMIYORUM’

Vatandaşlar ise telefonlarına gelen mesajlar hakkında yaptıkları açıklamalarda aldıkları mesajlar hakkında şu ifadeleri kullandı:

“Kolay paraya inanmıyorum. Kimse durduk yere boyut 20 bin lirayı 100 bin lirayı demez. İki yerden 600 lira kazanmak ister misiniz denilen bir mesaj geliyor ve beni linkten direkt whatsapp uygulamasına yönlendirdi. Saatte 5 bin lira kazanmak ister misin? Kazanamam ki!”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
“Ölüyorum” diye bağırıyor, sesi sokakta yankılandı
Meral Akşener'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine yanıtMeral Akşener’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine yanıt
Meteoroloji uyardı!  Dikkat!  Fena geliyor, bir ilde okullar bile tatil edildi…Meteoroloji uyardı! Dikkat! Fena geliyor, bir ilde okullar bile tatil edildi…

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *