Ölüm Yolu’nda korku dolu 3 gün! ‘1 dakikada saçlarınız bembeyaz oluyor’

Can Sevinç seyahat etme serüvenine uzun dönem planı yapmadan, sadece parası olduğu zamanlarda yola çıkmaya başladı. Akdeniz Üniversitesi Fakültesi iletişim mezunu olan Sevinç, sezonluk işlerde sonucu paralarla yaptığı ufak seyahatlerden sonra uzun dönem bir işte çalıştı ve birkaç ülke göreyim diye ağırlıklı gezisinden tam 16 ay sonra Türkiye’ye döndü. İlk rotası Orta Amerika’yken daha sonra Güney Amerika’yı da barındıran ekleyen Can’ın planını dünyanın diğer ucunda dolaştırarak Türkiye’ye genellemekti. Bu nedenle Japonya, Kamboçya, Avustralya, Yeni Zelanda ve Endonezya’yı da ziyaret etti.

Ölüm Yolunda korku dolu 3 gün 1 dakikada saçlarınız bembeyaz oluyor

TAKSİCİ DE OLDU, TARLADA İŞÇİ DE

Zaman zaman Türkiye’de çalışan Can, bu şekilde biriktirip geziye çıkmaya çok zorlanmaya başlayınca kendine yeni bir yöntem buldu. O da gönüllü işlerde gezmek. Gezerken parası azaldıkça da bazı bölgelerde iş bulmaya çalıştı. Can’ın gönüllülük dışında da bulunduğu kadar para bestelediği işler arasında taksicilik, tezgahtarlık, garsonluk, barmenlik, pizzacılık, baristalık, tarlada işçiler, kasiyerlik, benzinlikte pompacılık, bellboyluk ve kılavuzluk var.

İlk gittiği ülke Work and Travel programıyla çalışmaya giden ABD oldu. Gezmek için ise ilk olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’ne giden Can, “O zamanlar param yettiği kadar geziyordum ama şimdi daha profesyonelleştim. Artık gönüllü işlerde sonuna kadar geziyorum ve bir yandan da bana gelir getirmesini hedeflediğim YouTube için içerik üretiyorum. İlk dünya turumu yaparken tüm param 18 bin dolardı ve bu beni 16 ay idare etti. Hostellerde kaldım, bazen çadır kurdum, genellikle otobüsle, çok seyrek otostopla ulaşım sağladım” bilgisini paylaştı.

Ücretli izin verebilmek için 'hamile göbeği' takmıştı!  Mahkemenin vereceği 2 ceza var

Ücretli izin verebilmek için ‘hamile göbeği’ takmıştı! Mahkemenin vereceği 2 ceza varHaber Görüntüle

Ölüm Yolunda korku dolu 3 gün 1 dakikada saçlarınız bembeyaz oluyor

‘ÖMÜR BOYU KENDİME ÇALIŞMAK İSTİYORUM’

Pandemi döneminden önce ABD’ye çalışmaya giden Can, “Gezilerimi finanse etmek için paraya çıkışları vardı, 2 sene kasiyerlik yaptım. Pandeminin etkisinin değerlendirilmesinde işi gösteriyor ve uçağa atlayıp Alaska’ya gitti. Gönüllü bir iş korumam. 32 Sibirya kurdu besleyen bir aileye yardım edecektim. Köpekleri kızağa bağlayıp her gün karların üstünde koşuya çıkarıyorlar. Bir buçuk ay orda çalıştıktan sonra Kuzey Işıkları’nı Görmek için Anchorage’dan trenle Fairbanks’e geçtim ve ilk gün muhteşem bir netlikte Kuzey Işıkları’nı seyrettim diye ekledi:

“Önceleri hep gelecek endişesi, sigorta, emeklilik, ya param biterse diye endişelenerek seyahatlerimi yapardım. Ancak artık ömür boyu kendime çalışmak istiyorum. Bu nedenle şimdiki seyahatime bir bitiş tarihini koymayı tamamladık. Bir yandan gönüllü işlerde masraflarımı en aza indirerek çalışırken diğer yandan tüm enerjimi seyahatlerimi videoya alarak paylaşarak kendime YouTube başta olmak üzere farklı sosyal medyalarda gelir üretmeye çalışıyor. Şu an yolun çok başındayım, henüz bir gelirim yok. Aslında yurt içinde çok uzun sürelere dayanan ve eskiden yaşayan pek gezgin de yoktu ama o zamanlar böyle bir gelir elde etme girişimim olmadı. Geç olsa da yine de vazgeçmeden içerik üretmeye devam edecek.”

Ölüm Yolunda korku dolu 3 gün 1 dakikada saçlarınız bembeyaz oluyor

‘HAYATIMDA ÖLÜME EN FAZLA YAKLAŞTIĞIN AN BU OLDU’

Dünya turunda başına gelen en korkunç olay bir arkadaşının tavsiyesiyle ‘Ölüm Yolu’ adlı çok yüksek bir yolda bisiklet turuna katılmayı bilenlere değinen Can Sevinç, “Herhalde yaşamını sürdürürken en son yaşadığım bir bu andı. Daha önce dünyanın en yüksek varlığı bungee jumping yapmama ve paraşütle de atlamama rağmen bu kadar tehlikeli bir aktivite görmemiştim. Ölüm Yolu’ndan dönüş bileti de almamıştım, Ordan otostopla Amazon Ormanları’na giderim demiştim. Bisikleti kiralayan adam bunun çılgınlık olduğunu söyleyip vazgeçirmeye uğraştı. ‘Mutlaka geri dön. Yolun devamı da aynı şekilde, çok tehlikeli’ dedi, uçağa gitmeyi önerdi ama ben dinlemedim” deyip ölüm yolunda yaşadığı kazayı anlattı.

Ölüm Yolu’nda feci bir kaza yaşayan Sevinç’in kolu, bacağı, beli yara bere içinde kaldı. Omzunun üstüne gitmek için bir sene boyunca kolu eskisi gibi kımıldatamayan gezgin olayı, “Yaralı halde sırt çantamı tek omzuma takarak otostopla ve bazı yerlerde otobüs, minibüsle Amazonlardaki Rurenabaque şehire vardım. O yolda bir dakika bile geçirseniz saçlarınız bembeyaz olabilir. İnanılmaz korkunç bir yoldu. Sadece son etabı 17 saat sürmüştü. Toplam 3 gün yol gitti. Dönüşte ise koşa koşa uçak bileti satın aldım sözleriyle anlattı.

Balık mı yoksa sığır mı daha faydalı?  10 maddede her yönüyle kolajen gerçeği

Balık mı yoksa sığır mı daha faydalı? 10 maddede her yönüyle kolajen gerçeğiHaber Görüntüle

Ölüm Yolunda korku dolu 3 gün 1 dakikada saçlarınız bembeyaz oluyor

MASRAFLARI EN AZA İNDİRMENİN YOLU

Can Sevinç, YouTube ve Instagram’da ‘Gezencan’ adıyla ürettiği içerikleri paylaşıyor. Yeterli bütçesi gözlemlemeyenler için en ilkelerinin gönüllü işler bulan bir siteye üye olmak bilinen dikkat çeken Can, dünya turuna çıkmak isteyenlere ise şu tavsiyelerde bulundu:

“Gitikleri kalacak yer ve konaklama ücretsiz olup olmadığını geriye gidiş sadece ulaşım kalıyor. Otostopa da meraklılarsa daha da tasarruf olur. Bunu tek başına yapan çok kadında erkek de gördüm. İlk önce vizesiz ülkelerinin konaklamaları, hatta en yakın ülkelerinin. tecrübe edindikçe yaşayacaklar.dünyayı gezmek illa eyfel kulesi’ni görmek, ingiltere’de kırmızı otobüse binmek veya özgürlük anıtı’na gitmek değil.dünyada çok güzel ülkeler, kültürler ve doğal güzellikler var.mutlaka yola çıkmalılar. .”

Galatasaray'da Oğulcan fiyaskosu!  25 milyonluk fatura

Galatasaray’da Oğulcan fiyaskosu! 25 milyonluk faturaHaber Görüntüle

Gaziantep FK-Fenerbahçe maçı sonrası olay sözleri: Filiz yatıp hedefleyin dua etsin

Gaziantep FK-Fenerbahçe maçı sonrası olay sözleri: Filiz yatıp hedefleyin dua etsinHaber Görüntüle

Karadeniz gazında 36 kilometrelik hat tamam

Karadeniz gazında 36 kilometrelik hat tamamHaber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *