Okullarda Enfeksiyon Arttı, Bilim Kurul Üyesi ‘Maske’ Önerdi

– Sağlık Bakanlığı Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kültür Bilim Kurulu Üyesi Prof. da ailelerine hastalık bulaştırmaları önlenebilir.” dedi.

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Yoğun Bakım İdari Sorumlusu Prof. Dr. Turan, AA muhabirine gideceğini, Kovid-19 salgını ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarındaki son duruma ilişkin bilgilerini paylaştı.

Kovid-19 kaynaklı başvuruların çok artmadığını söyleyen Turan, “Kovid-19, son 2 videosu stabil bir seyir gözlemcisi. ifadesini kullandı.

Buna karşılık kış sürelerinin girilmesiyle influenza (grip) gibi solunum yolunun ölümünün dizisini gösterdiğini dile getiren Turan, “Şu an influenza, RSV (Respiratuar Sinsityal Virüs) gibi diğer viral tarama, daha yaygın ve daha fazla süreyle ortaya çıkıyor. Acil servislere başvuruların büyük etkileri da influenza kaynaklıdır.” diye konuştu.

– Grip yapısında geçmişe kıyasla bir değişiklik yok

Prof.

Bu yıl mevsimsel kavrama etkenleriyle yeniden karşı karşıya kalınmasının altıncı beraberliğini sürdüren Turan, sözlerini sürdürdü:

“Aslında çocukluk döneminde yaşanan viral olayların aynısı görülüyor. Çok büyük hücreler yok. İnfluenza daha yaygın bulaş ortamında bulunca, Kovid-19’a göre daha yaygın görülmeye başladı yani daha baskın hale geldi.

İnfluenzada insanlar ağır bir kavrama tablosu yaşar. Burun akıntısı, boğaz ağrısı, halsizlikle devam eden ve 9-10 gün süren bir klinik tabloya yol açabilir. Çok hızlı bulaşır. Ancak genel olarak akciğerlerde akut solunum solunum sendromuna neden olacak bir tablo oluşturmaz. Bu sadece ileri yaştaki veya vücut direnci düşük değerleri görülebilir.”

– “Kovid-19, influenza benzeri bir tabloya dönmüş durumda”

Kovid-19’un gripten farklı olarak ağır ölüm riski oluşturma riskinin ortadan kalkması, ancak bu ihtimalin Omicron tahminiyle birlikte koruyucusunu yitiren Turan, şehrin “soğuk geçirdiği gibi, belli boyutları çoğalabilen, daha zararsız bir hale gelişini” tanımlanan “endemi” şeklinde doğru ilerlediğini anlattı .

Turan, “Bu yıl tam olarak bu süreci görüyoruz. bu bölgelerde uzun yıllar alır, bugünden hemen söylemek mümkün değil ama gelecek yılları bize gösteriyor.” öngörüler paylaştı.

– “Tüm solunum yolu kullanımına karşı koruyucuyu maskele”

Solunum yolunu etkileyen kalabalık ortamlara girmeme ve girmek zorunda kalmanda maske takma gibi bireysel önlemleri saklamanın önemli olduğunu anlatan Turan, şöyle konuştu:

“Maske yaygın bulaşma olasılığı olan tüm solunum yolu ölümlerine karşı önemli ölçüde koruyucu. evlenmek.”

– “Hastalanan çocuklar ilk 48-78 kullanıldığı dönemde okula alınmamalı”

Turan, solunum yolu yuvalarının bulunduğu çocuklar arasında çok hızlı hale gelmesine dikkati sürdürme, şu değerlendirmelerde bulundu: Prof. Dr.

“Hastalanan yavruların bulaşın aktif olduğu ilk 48-72 kişinin yaşadığı dönemde okula götürülmelerini söylüyorum. Ayrıca okullar, önerilen kurumsal olarak öğrencilerine bu tip solunum yolu ölümlerinin yoğun görüldüğü dönemler maske takmalarını önerebilir. uygulama düşüncesinin ama doğal olduğunu bu okulların kendi kararıdır.”

Turan, 65 yaş üzerindeki kişileri ve kimliklerini hem kavrama hem de Kovid-19 aşılarını yaptırmalarının önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

Memurlar.Net’i twitter‘dan takip etmek için tıklayınız

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *