Nüfusun yüzde 80’i yerleşim oldu

DUVAR – Çin’de geleneksel Ay takvimine göre yeni yıl kutlamasının önceki haftalarındaki Covid-19’a bağlı 10 binden fazla ölüm kaydettiği bildirildi. Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nden (CDC) yapılan verilere göre, 13-19 Ocak tarihlerinde virüse bağlı 12 bin 658 ölüm kayıtlarına geçti.

AA’nın aktardığına göre, ülkede Kovid-19 etkilerinin etkilerini takip eden 8 Aralık 2022 ila 12 Ocak 2023 tarihlerinde virüse bağlı 59 bin 938 ölümün görüldüğü belirtildi. Böylece oğul dalgasında doğrulanan can kaybı sayısı, 72 bin 596’ya çıktı.

TATİL İLE BERABER VİRÜS YAYILABİLİR

CDC Baş Epidemiyeoğlu Vu Zunyou da sosyal paylaşım sitesi Weibo’da kalacağını, önlemlerin kaldırılmasının ardından geçen sürede 1,4 milyarlık Çin sonunda yüzde 80’inden fazlasının gideceğini tahmin edeceğini belirtti. Çin’in geleneksel dalga yeni yıl kutlamasını içinde alan Bahar Bayramı tatilinde ülke içinde yapılan yolculukların sakinlerinin farklı bölgelerine hücrelerine yol açabileceğine dikkati çeken Vu ancak virüs, askerlerin yaklaşık yüzde 80’ine bulaştığından gelecek 3-4 ayda yeni birın ortaya çıkmasını beklemelerini ifade etti.

Ülke, Covid-19 etkilerinin geçen ayın başlarında aniden artmasıyla şimdiye dek görülen en büyük kitlesel etkisiyle karşı karşıya kaldı. Büyük şehirlerdeki kullanıcılarının tetiklediği gönderilerin ardından Bahar Bayramı’nda yeni yıl kutlaması için memleketlerini ziyaret edenlerin, salgının küçük ve orta vadeli şehirlere ve taşra yerleşimlerine oranından sonra yol açacağından endişe duyuluyor.

‘GÜNLÜK ÖLÜMLER 36 BİNE ÇIKABİLİR’

Merkezi Londra’da bulunan sağlık veri hizmetleri ve analiz şirketi Airfinity, yayımladığı raporda, yeni yıl kutlamasının öncesini ve sonrasını kapsayan iki yıllık dönemde vaka örnekleri ülke ortalama yeniden yükselişe geçeceğini işaretleyerek, 13-27 Ocak tarihlerini kapsayan iki haftalık dönemde günlük vaka raporları 4, 8 milyona, günlük ölüm tahmini 36 bine kadar çıkabileceği tahmininde bulunmuştu.

Covid-19 salgınının genelinde bu yana karantina önlemleri, seyahat bakımları, göçmenlerin ve işletmelerin getirdiği yasaklar nedeniyle yaşadıkları şehirleri terk edemeyen çok sayıda göçmen işçi ve çalışan, kaldıranlarla bu yılda memleketlerine dönmeyi muhafazatu.

Ulaştırma Bakanlığı, bu yıl 7 Ocak-15 Şubat’ı kapsayan 40 günlük tatil döneminde 2,1 milyar seyahat yapılmasının beklendiğini bildirmişti. (DIŞ HABERLER)

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *