Netflix’in yeni dizisi ‘1899’un çalıntı olduğu iddia edildi

DUVAR – Netflix’in yeni gizem ve korku dizisi “1899”, 17 Kasım 2022’de görüşmeyle buluşuyor. Brezilyalı çizgi roman sanatçısı Mary Cagnin, “Dark”ın yaratıcıları Jantje Friese ve Baran bo Odar tarafından ana dizinin kendi çizgi romanından çalıntı olduğunu iddia etti.

Netflix Almanya çıkışlı dizisinin, kendi eserinden başlattığını öne süren Cagnin, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarında, “Şok oldum. 1899 dizisi, benim 2016 yılında yayınlanan Black Silence adlı çizgi romanla aynı olduğunu kaydetti” yazdı. Paylaştığı gönderilerde hem dizinin konusunun hem de görsel dilin kendi kitabıyla ‘aynı’ olduğunu söyleyen Cagnin, panel panel değerlendirmelerinde bulundu.

Kayıp Rıhtım’ın aktardığına göre, sanatçı, bazı çizimlerini şöyle anlattı:

– “Kara Piramit. Gemiler ve gemilerde ölümler. Çok uluslu ekip. Açıklanamayan şeyler. Gözlerdeki semboller ve sembollerin ne zaman göründükleri.”

– “Kodları çağıran sesler. Gizemli ölümler de dahil olmak üzere karakterlerin kişisel dramaları gibi ince olay örgüsü detayları.”

.

‘ÇİZGİ ROMANI VE İNGİLİZCE VERSİYONUNU 2017’DE PAYLAŞTIM’

2017’de bir fuar için Almanya’ya çağrıldığını söyledi Cagnin, yaşananları, “Bunun nasıl mümkün olabileceğini merak ediyor. 2017’de Brezilya Büyükelçiliği tarafından Avrupa’nın ünlü ve uluslararası fuarlarından Göteborg Kitap Fuarı’na davet edildim. Panellerde gerçekleşti ve Black Silence adlı çizgi romanımı sayısız yayıncı ve sektör sınırlarına dağıttım.Yalnızca çizgi roman değil, İngilizce versiyonu da paylaştım” diyerek aktardı.

.

YASAL SÜREÇ BAŞLADI

En büyük hayalinin “ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmadığını” kaydeden sanatçı, “böyle bir olayın yaşandığı için kalbinin kırıldığını” da söyledi. Çağın, paylaştığı yeni gönderide aldığı tüm destek için teşekkür ederken “yasal önlemlerini almayın” da açıkladı.

İddialar hakkında henüz Netflix ya da Jantje Friese ve Baran bo Odar ikilisinden yanıt gelmedi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *