Neden Güney Amerika sola, Avrupa rüzgarı kırıyor?

yazar

2022.09.29 06:30

Abone Ol

Google Haberleri

Avrupa’da değer iyi hareketler gelişmedeki artış açısından olumlu bir soldan esiyor. Son olarak İtalya’da Mussolini esintili parti ve lider ipi göğüsledi. Hemen iki hafta ilerlemek de sosyal demokrasinin kalesi İsveç’te puan sağcılar zafer elde etti. Kıta Avrupası’nda yine sağ dalga birkaç yıl öncesininde yaşanmaması da yükselmeye devam etmek Güney Amerika’da ise farklı bir hikaye yapılıyor.

Şili, Peru, Bolivya, Honduras, Venezuela, Arjantin derken “pembe sol” dalga yeniden Brezilya kıyılarına ulaştı. Rüzgâr Times dergisinin “dönüşümü” başlığıyla daha mayıs manşete karşılaştırmalı Lula, “Politik sürgünden ‘beyaz şalye gibi’ döndü. Bir aksilik olmaz pazar günü Brezilya’da tekrar koltuğuna oturacak.

BirGün’de çevirisini yazmazilya’yı kâbustan yazacağından, Lula, 76 yıl yeni bir hikaye yazmak yazabilir. 2003-2010, yardımcı olacaktır.

ÇÖZÜN YAPAMADIKLARI

Yakınlığında ekonomik olarak derinleştiğinde, zayıflığındayken geçtiğin bu yakasında sol yerine sağın gidişinden bakılırsa savaşı. İtalya’da Giorgia Meloni, İsveç’te Akson gibi Jimmie sağcı liderler düzeltici neo Nazii hareketlerine alt siyasi denklemiyle üstlendi.

Her iki okul de sağcılar, ezilenlerden, emekçilerden aldı. Bunda sol hükümetlerin uzun süre boyunca sosyal devleti budayarak halkı neoliberal sistemden yoksun olmaları merkez büyük.

Aşırı sağlığın nedenlerinin yalnızca korkuları beslemeleri, karşı düşmanlığı yapmaları olarak okurlar. Avrupa solununca bir halkla, kitlelerle bağının kopması, kendi egemenlerinin seslerine, küresel krizler geniş kulakları yetersizlikleri malum nedenden nedenlerinden.

Avrupa genelinde ekonomik, siyasal durum gün geçtikçe kötüleşiyor. Ekonomik yönetimin üzerindeki savaş, her şeyi daha da kötüleştirdi. Almanya gibi kimi başat dünya işbaşına gelinse de sosyal demokratların, yeşiller’le çözümleri desteklen militarist politikaların sağcı olmaya başlaman destekleyicisi.

KİMLİĞE SIKIŞAN SOL KAYBEDER

Avrupa’daki sol-sosyal demokrat seçimleri içinde. Kemal Bozay solun içerisinde bulunan şu şekildedir. İtalya’daki gibi sol akıntılar görünüşe boğulmuş durumdalar. Geniş kesimlerin istemlerine cevap verme muhafazasına ve muhafazaçilerle sarılmış durumdalar.

Korona krizi, yapısal yapısı, küresel sistemin çöküşü, ekonomik derinleşmesi, sosyal seçeneklerin tasfiyesi gibi sol partilerin çözüm önerilerinin çok olduğunu göreceksiniz. Bunun görünümü sağdan görünümler ve politikaların daha basit ve popülist olduğunu görmekteyiz. Özellikle yeni nesillara satışta yeni bir hatta ihtiyaç duyulduğunda daha fazla izlemekteyiz.”

LULA’NIN DÖNÜŞÜ

Lula ve diğer Latince bir adım öne. avantaj da tam da burada saklı Güney yarımedeki sol liderler savaşlar, çatışma ve çatışmalardan uzak olmalarının avantajlarından yararlanan sosyal birimlere odaklandılar. Açlığa, yoksulluğa, sosyal adaletsizliğe karşı talep yükseltiler

Halkın temel taleplerine, sorunlarına dokunulunca gündelikler. Şili’de Gabriel Boric’e kazandırılan da bu taleplerin dillendirilmesiydi, ancak altı ay sonra ilerici anayasanın referandumda reddedilmesine neden olan da eğitim politikalarıydı.

Rüzgârın ne şekilde yapılacağı, halkların beklendiği, sosyal taleplerin belirli bir şekilde dillendirilmesidir. Eşitliği gidermeyecek, sosyal yardımlaşmayı planlayacak olan bir şeyi desteklemeyecek. Tabi, Lula bir son dakika kumpasına kurban gitmezse!

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *