Nebati: KKM’nin katkısıyla DTH’ler 20 puan düştü

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane’nin 555. Yıl Etkinliği’ndeki konuşmasında döviz kurundaki oynamanın ilerleyen döneminde de az olmasını beklediklerini kaydetti. Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında öncelikle finansal piyasalarda ortaya çıkan ekonomik temellerden uzak oynamaları azaltacak, finansal istikrarı koruyan ve TL tasarrufları özendirecek özgün enstrümanları ele geçirdiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bunlardan en önemli tabii Kur Korumalı Mevduat ve Katılma Hesapları’dır. KKM’yi bütçeye getirdiği yük üzerinden değerlendirip sadece ekonominin geneli üzerindeki katkıyı görmezden gelmek, kesinlikle sağlıklı ve bütüncül bir bakış açısı değildir. KKM’nin katkısıyla dışa aktarma tevdiat hesaplarının toplam mevduatlardaki payı , yaklaşık 20 puanlık bir düşüşle yüzde 50,6’ya gerilemiştir.KKM uygulamasıyla birlikte TL mevduatın ortalama vadesi de önemli oranda artarak 2 yükseldi. bugünün küresel çapta tarihi en güçlü dönemlerinden birini yaşayan ABD dolarına rağmen Türk lirasının reel tarihini korumuştur. Öte yandan, döviz kurundaki oynaklık da azaldı.”

Nebati, kimi çevrelerin dünyadaki işler tıkırında gittiğinde hemen felaket sonuçlarında sona erdiğinde, bunların sürekli karanlık senaryolar yazıp dursalar da bir sonuç alamadığını söyledi.

Döviz kurundaki oynamanın ilerleyen dönemde de az olmasını beklediklerini vurgulayan Nebati, “KKM’nin bütçeye maliyeti üzerinden eleştirilerde bulunanlara tavsiyem, bu somut faydalarını da dilin daha kapsamlı ve bütüncül bir değerlendirmede bulunmalarıdır.” dedi.

‘13,5 TON ALTIN ​​TOPLANDI’

Nebati, Darphane’nin, Türkiye Ekonomi Modeli kapsamında makroekonomik ve finansal istikrarı korumak üzere sahip oldukları politikaların yönetiminde da önemli rol oynadığını vurgulayarak, bu operasyonları ele geçiren Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap Sistemi’ne değindi. Bakan Nebati, Darphane Kazandıran Çeyrek Hesap Sistemi’nin 1 Mart’tan 23 Kasım’a kadar toplam 13 ton 513 kilogram altın toplandığını, bunun bir rekor olduğunu söyledi.

Önceki gün Darphane Altın Sertifikası’nı Borsa İstanbul nezdinde ihracını gerçekleştirerek işleme açtıklarını hatırlatan Nebati, bu ihracatla 5 ton altın yerine olmakta olmak üzere 500 milyon adet sertifikanın verildiğia sunulduğu, Darphane’nin yakın zamanda “Dijital Altın Projesi” ile altın tasarruf sistemine ve altının ekonomideki kullanımına önemli katkı sağlayacağını vurguladı.

Bakan, adım Nebati’nin sona ermesinin yakında düşeceğini söyledi. Nebati ”Fiyat istikrarını sağlamak ve vatandaşımızın alım gücünü artırmak için genişlemeye çalışıyoruz. Allah’ın infazındaki tedrici düşüşü yakın zamanda görmektir” ifadesini kullandı.

Nebati Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) ABD’de iflas süreci başlayan kripto para borsası FTX kapsamında, şirketlerin olduğu gerçek ve tüzel kişiler nezdinde inceleme gizliliğini söyledi.

‘DEPREMZEDELERE DESTEK SAĞLANACAK’

Nebati sabaha karşı Düzce’nin Gölyaka ilçesinden meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde kullanılmasına gereken her türlü yardım ve destekte bulunulacağını kaydetti.

TROY ÇAĞRISI

Türkiye’nin yerli ve milli kartı TROY ödeme sistemine değinen Nebati, tüm kart kullanıcılarına ve bunlara bu sistemi kullanmaları denetimlerinde bulundu.

SON DAKİKA HABERLERİ için ayrıca HABERTURK.COM çalışanı,

Uygulama mağazası

Google Oyun

twitter hesabımızı takip edebilirsiniz.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *