NASA’nın Mars’taki Perseverance çalıştırma aracı, mini helikopter Ingenuity’nin fotoğrafı çekti. – Son Dakika Teknoloji Haberleri

Sabır ekibinin Twitter üzerinden fotoğraflar, “#MarsHelicopter ve ben bir zamanlar hiç olmadığımız kadar yakınız. Uçuşlar arasında bir kum tepeciği üzerinde dinlenen birini gördüm. Kimdi, tahmin edin. Ingenuity’nin #39 uçuşu için hazırlandığına inanabiliyor musunuz?” yayımıyla yayımlandı.

Marifet, yaklaşık 79 boyunda 140 metreyi kapsayan 39 kalabalık Mars uçuşunu 11 Ocak’ta gerçekleştirdi.

Uçuş uçağına göre, helikopterin bulunduğu yere kadar Mars’ta toplam 7 bin 830 metre uçarak 64 dakikadan fazla havada kaldı.

Azim 18 ŞUBAT 2021’DE MARS’A İNMİŞTİ

NASA’nın California’daki Jet İtki Laboratuvarı’nda inşa edilen ve plütonyum yakıtıyla çalışan Perseverance aracı, 30 Temmuz 2020’de fırlatılması 7 ay sonra 18 Şubat 2021’de Mars’a inmişti.

Mars’a yönelik araçlar içinde en gelişmiş teknolojik gelişmelere sahip olan Perseverance’ın Kızıl Gezegen’deki yeni misyonunun oluşması için altyapı kapsamı 2,4 milyar dolar, aracın yerleştirilmesini ve çalıştırılmasını mümkün kılan sistem için de 300 milyon dolar harcanmış.

Perseverance ile araçları 1,8 kilogramlık mini helikopter Ingenuity 19 Nisan 2021’de 1 yürütme ilk başarılı uçuşuyla “başka bir gezegende uçurulan ilk hava aracı” olarak geçmişti.

Mars’taki atmosfer atıklarının Dünya’nın yaklaşık yüzde 1’i kadar olması nedeniyle NASA mühendisleri, Ingenuity’yi götürdüğü yerden ultra hafif malzemeler ve Dünya’da gerekenden daha hızlı dönen, her biri 123 santimetrelik 4 pervane kullanmıştı.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *