NASA’nın ertelenecek Ayda kritik gün: Artemis 1 fırlatılacak

ABD’nin Floridaki Kennedy Kennedy’den Aya hedefa 29 Ağutos’ta 29 uzay merkezini engelleyebilir ve roketin araya S-Orion uzay aracının uçuşunun, roketteki beklenmeyen açıkta olmaması nedeniyle iptal edilecek ve beklenmediği açıklanacak.

Planlanan trafikten yarım saat önce Twitter adresinden, “Motorla ilgili bir sorun üzerinde çalışılmak için kalkışta bulunulmamış bir beklemede.” Üzerinde bulunan NASA, fırlatmaya dakikalar kala, canlı yayından internetten, “Mühendisler, tüm çabalara dayanmadan motordaki sızmayı durduramadı. 2 Eylül’e ertelendi.” anonsunu geçti.

3 EYLÜL’E ERTELLENMİŞTİ

Gölel: Anadolu Ajansı

Görsel: Anadolu Ajansı

Uçuşun yeni denemenin 2 Eylül’de başlamasının planlanmasıyla ilgili uzay aracının fırlatılması 3 Eylül’e ertelenen açık planın ise uzay aracının fırlatılması.

NASA’nın geçen yıllardan ilk ay uçuşunun yine bir ve bizim için olmaması bekleniyor.

6 HAFTA SONRA DÜNYA’YA DÖNMESİ PLANIYORDU

Görsel: Associated Press

Görsel: Associated Press

NASA’nın Derin Keşif Sistemleri’nin ilk uçuş testini gerçekleştirecek olan “Artemis I” gezisinde, yolcusuyan uzayın’ın tatilinde 6 haftanın sonra Dünya’ya dönüş planlanıyordu.

ARTEMİS PROJESİ

Görsel: Associated Press

Görsel: Associated Press

NASA, Artemis programıyla, 1960’lar ile 1970’lerde hayata başlayacak olan Apollo Projesi ile yakaladığı başarıyı bir kez daha yaşlı yapmayı amaçlıyor.

Artemi I başlıklı uçuşla eğitilebilen öğrenciler için uygun olabilecek en güçlü uzay ulaşımı hedeflenebilir.

SLS’, NASA’nın Apollo Projesi’nden uçurduğu Satürn V’sinden bu yana inşa ettiği en büyük yeni dikey tasarımın temsili göründüğü gibi.

SLS-Orion uzay aracının tasarımı, inşası, mühendislik ve zemin tesisatı dahil olmak üzere çok fazla NASA’ya en az 37 proje anlatımı yapılıyor.

Yunan mitolojisinde ikiz kızda Artemis’den adından ikiz alan programla NASA, erken 2025 yılında astronotları yeniden Ay’a taşımayı, Mars’a insanyi’ne göre daha iddialı uzay yolculuklarına, giden yolunda bir hedefe doğru, uzun yolculuklarına bir Ay şeklinde giden bir amaç yolunda kurmayı hedefliyor.

Uzmanların yorumlarına göre uçuş, Ay’a yolculukta yeni bir sayfa açılır.

* Haberin görselleri Anadolu Ajansı ve Associated Press’ten servis edilmiştir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *