Mobilya sektörü ihracatını yüzde 11,2 artırdı

Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) yorumuna göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye’nin geçen yıllarını kapsayan ihracat yuvalarını paylaştı. Buna göre, Türkiye’nin ihracatı 2022’de 254,2 milyar dolar yükseldi.

Türk sektörü mobilya, yıl boyunca bir yandan sektöre sahip olmakla fuarlara giderken, diğer yandan mevcut pazarlarında etkinliklerini artıracak projeler yaparak ihracata önemli katkı sağladı. Sektörün sevkiyatı, yüzde 11,2 diziyle 4,7 milyar dolar oldu.

Türkiye mobilya sektörü ihracatının zirvesinde, 2021 yılında da ilk sırada olan Irak yer aldı. 538,4 milyon dolar ile ilk sırada bulunan Irak’ı, 402,5 milyon dolar ile Almanya’yı takip etti. İsrail’e yapılan ihracat 243,7 milyon dolar doğu, dördüncü sıradaki ABD’ye 240,8 milyon dolar, beşinci sıradaki Fransa’ya 212,8 milyon dolar mobilya ihracatı yapıldı.

Geçen yıl ihracat ödemesini yüzde 70,29 ile en çok artıran ülke Katar oldu. Katarlı firmalar, Dünya Kupası sürecinde özellikle gençler için yaptıkları yeni konut, otel ve restoran gibi birçok mekanda Türk mobilyalarını tercih etti.

“Şimdi 2023 yılında hedeflerimize ulaşmak için aynı ciddiyetle çalışmaya devam etmek”

Açıklamada görüşlerine yer verilen MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, Cumhuriyet tabloları en yüksek ihracat rakamlarına ulaştığını gördüklerinde gurur verici olduğunu, bu gecenin mobilya bölgesini de önemli katkılarını içerdiğini belirterek, gördüklerini kaydetti:

“MOSFED olarak çatı kuruluşunda bulunduğumuz, sektörümüzü temsil eden birçok derneğimizle birlikte mobilya merkezi bu apartman dairelerinde etkin bir rol oynadık. Yaşanan ancak tüketicilerimiz asla yılmadılar.Yüksek enerjiyle ve gayretle hem üretip hem ihraç ederek 2022 yılını başarıyla tamamladılar.2022’ye başlarken öncelikli hedefimize, bir önceki yılı geride bıraktık ve bunu başarıyla gerçekleştirdik.Şimdi 2023 yılında hedeflerimize ulaşmak için aynı ciddiyetle çalışmaya devam etmeye devam etmek.”

Yakın zamanda düzenleyecekleri Uluslararası İstanbul Mobilya Fuarı (IIFF) ile yaklaşık 3 milyar teslimatı bir ticaret hacmi sağlamayı hedeflediklerini bildiren Güleç, “Yıl boyunca katılacağımız fuar ve tanıtım etkinlikleri ile de bu rakamları daha yukarıya taşıyarak 2023 yılını 5 milyar doların üzerinde bir rakamla tamamlamayı amaçlıyoruz.” ifadesini kullandı.


KAYNAK: AAA

Emrullah Koçin
Haber7.com – Editör

Haber 7 - Emrullah Koçin

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *