Milli Muharip Uçak’ta kritik bir aşamaya daha geçildi kanat gövdesi ve kanat parçaları

Türkiye’nin en önemli savunma sanayii projelerinden Milli Muharip Uçağın yapım sürecinde kritik bir aşama daha geçilirken, kanat gövdesi ve kanat parçaları son montaj hattına taşınarak montaj çalışmalarına başladı.

abone ol

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) koordinasyonunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayiinin (TUSAŞ) ana entegratörlüğünü üstlendiği Milli Muharip Uçak Projesi’nde kritik aşamalar birer birer tamamlanıyor. Projede en kritik aşama olan süre boyunca geçilirken, gövde parçalarının nihai montaj hattına taşındı.

Bu projeye ilişkin son montaj hattının açılış töreni Milli Savunma Bakanlığı, SSB ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından yetkililerin açıklamasıyla TUSAŞ tesislerinde ortaya çıkıyor.

Gövde parçaları montaj hattına taşındı

Milli Muharip Uçak prototipinin ön gövdesi, ön orta gövdesi, kanat modülü ve arka gövde parçaları nihai hattına hareket ederken, bu aşamayla birlikte 18 Mart 2023’te hangardan motor çalıştırarak çıkacak ve yer denemesini hayata geçirmeyi ele geçiren ilk prototipin birleştirmeye başlayacak ve sistemi dağıtma çalışması da resmi olarak oldu.

“Sanayinin lokomotifi bir proje”

Projenin geldiği aşamaya ilişkin değerlendirmede bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, bir uçak mühendisi olarak böyle bir uçak yapım sürecinde bulunmanın kendisi için bir rüya olduğunu belirten şu ifadeleri kullandı:

“Rabbime şükrediyorum ki bu sefer içinde yer alabildik. İlk üniversiteye başladığım günden itibaren böyle bir gününde yaşama hayali vardı. daha çok yol var.Sizin çalışanlarınıza da evlatlarınıza, belki de torunlarınıza söyleyeceğiniz bir hikayeniz olacak.’Türkiye’nin ilk jet muharip uçuşunu yapan ekibin içindeydik.’ kendin yapacaksın.”

Projenin aynı zamanda sanayiyi çeken bir lokomotif olduğunu dile getiren Demir, “Onlarca alt sistemle ilgili yan sanayi ve teknolojimizi hareketlendirmiş durumdayız. Bu yolculuklarda inşallah hep beraber gideceğiz.” diye konuştu.

Şirket çalışanlarının edindiği tecrübenin bütün Türkiye’ye yayılacağını ve sadece seven birçok alanda buradaki teknolojilerin tetiklediği ülkelerin başka boyutlara taşıyacağını vurgulayan Demir, “İşimiz daha bitmedi, çok işi var. de bu kızıl elma yolculuğunda hep birlikte gideceğiz.İnşallah Türkiye Yüzyılı’nı hep beraber inşa edecek. dedi.

“Yer testlerine başlayacak”

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Bozdoğan da projeyi 18 Mart’a yetiştirmeyi hedeflediklerini belirterek, “Projede çok önemli ve kritik bir eşiğe varıyoruz. İnşallah 18 Mart’ta daha büyük çıkışla bu projemizin hangardan çıkarılmasını gördük.” kullanım kullandı.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil de onur verici açıklamalar bu projede Türkiye’nin ilk Milli Muharip Uçak’ını yaptıklarına dikkati yerine getirdi, “Uçağı yaptık aslında. Bu şirketten sonra her türlü uçak da yapar. Bundan sonra hangardan çıkıştan sonra yer testlerine başlayacak ve uçuşa da kendini hazırlar. ” diye konuştu.

Milli Muharip Uçak prototipinin parçaları nihai montaj hattına taşınırken, Demir, otomatik matkap ünitesini kullanarak montajı gerçekleştirdi. Montajın ardından da anma panosunu imzaladı.

Sırada diğer aşamalar var

Genel olarak dünya standartlarında üretimin ön planda tutulduğu Milli Muharip Uçak Projesi’nin ilk prototipinde yaklaşık 6 bin 500 parça ve 30 alt sistemin yer alması hedefleniyor. Projenin fazlar halinde parçaları ve daha sonraki prototip ve seri üretim birimlerinin alt sistemlerin öngörülüyor.

Bir sonraki kurulum kullanımı olan Yıldırım Test Tesisi’nin kurulum masrafları büyük oranda tamamlandığı projede, Demir Kuş (Iron Bird) ve sistem laboratuvarlarının kurulum operasyonları de başladı.

2023-2029 döneminde Milli Muharip Uçak Projesi’nde yeni başarının (detay tasarım ve kal fazı) genişletilmesi planlanıyor. Bu süreçte ilk uçuşun gerçekleştirilmesi, geliştirme test uçakları ve tam boy hedef test uçaklarının hedefleniyor.

F-16’ların yerini alacak

Konuya ilişkin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılanma göre, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yurt içi ve imkânlarla tasarlanan, içeride bir savaş uçağının aracını ve bu uçağı tasarlayıp geliştirebilecek insan gücü ile altyapısının ana hedefinin sonucu olarak MMU Projesi hayata geçirildi. TUSAŞ’ın ana yüklenicisinin olduğu MMU’nun, 2030’lu yıllarda F-16 savaş uçaklarının yerini alması planlanıyor.

MMU ile birlikte Türkiye, 5’inci nesil bir muharip uçak üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırındaki ülke arasında yerini alacak. Ayrıca, düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal hassas ve sensör füzyonu gibi alanlardaki yetenekler kazanır.

MMU’nun görev bilgisayarı da TÜBİTAK BİLGEM tarafından tasarlandı ve yeteneği. Görev bilgisayarı, yüksek hesaplama ve iletişim yeteneğine sahip olacak. Görev bilgisayarına kritik yazılımlar yüklenebilecek. Bilgisayar, güçlü ve çok fonksiyonlu modüler işlemci birimi barındıracak. Motor çalıştırma, görev sistemleri ve hava aracı yönetim sistemlerini yürütür ve işlevlerini bu bilgisayarda gerçekleştirecek.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *