Microsoft, Türkiye’de Oyun Hediye Etmeyi Yasakladı

Microsoft, Türk Lirası’nın değer kaybıyla yurt dışı oyuncuların akınına uğrayan Türkiye mağazasında tartışma yaratan bir önlem(!) aldı. Türkiye mağazasında oyunlar artık başka oyunculara hediye olarak satın alınamıyor.

Ülkelerin yerel para birimleri arasındaki fark ve işletmeler arasındaki bu farkı kapatmak için uyguladıkları yerel sınıflandırmalar, çeşitli kişiler tarafından avantaj elde etmek için kullanılabiliyor. Kişiler, daha ‘değersiz’ para birimi ile alışveriş yaparak aynı ürünü kendi para birimine göre daha ucuza satın almış oluyor.

Bu durumu özellikle yerel derecelendirmeye yönelik olarak, alınan oyun dünyası rastlanabilirken Microsoft, bu soruna bugün ilginç ve tartışma bir çözümle yaklaşıyor. Microsoft’un Türkiye ve Arjantin’deki mağazalarında önemli bir değişiklik yaptığı görüldü.

Microsoft, Türkiye ve Arjantin’de oynanan oyunlar için hediye olarak satın alabilirler:

  • Sol: Almanya mağazası, Sağ: Türkiye mağazası

SomosXbox tarafından taşınan haberde Microsoft’un Türkiye mağazasında ‘Hediye olarak satın al’ seçeneğini kaldırdığı bildirildi. Aynı işlem Türkiye’nin yanı sıra Arjantin’de de yaşandı ifade edildi. Yaptığımız kontrollerde durumu biz de doğruladık.

Microsoft, konu hakkında açıklama bir paylaşımdı. Ancak yapılan yorumlar, şirketin bu kararı ‘ucuza oyun almanın’ önüne geçmek için yaptığı yönündeydi. Zira yurt dışında pek çok oyuncu ve hatta satıcı, bir oyunu birden çok sayıda hediye olarak satın alıyor, ardından hediye olan kodları yüksek fiyattan sunuyordu.

Microsoft’un yeni yaptığı geçişin geçici mi yoksa kalıcı mı olduğuna dair şüpheler.

İLGİLİ HABER

Microsoft Bu Yıl 7 Milyon Xbox Hesabını Banladığını Açıkladı: Yarısından Çoğu Daha Fazla Şikâyet Edilmedi Bile

:
https://www.somosxbox.com/microsoft-retira-la-opcion-comprar-como-regalo-de-las-xbox-stores-de-turquia-y-argentina/967653

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *