MGK bildirisi yayımlandı! İsveç’e çok net NATO mesajı

Milli Güvenlik Kurulu toplantısının ilk yılını Beştepe’de gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaklaşık 3 saat 40 dakika süren Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi.

MGK BİLDİRİSİ

Toplantının bir sonraki yayınlanan bildirisinde 2022’de milli güvenliğimiz açısından önem arz eden siyasi, askeri ve ekonomik gelişmelerin tüm boyutlarıyla değerlendirildiği 2023’te karşı karşıya kalınması muhtemel meseleler ile bu genel olarak yürütülecek gidişata ve ele alınacak ilerlemelerin yürütüldüğün altı çizildi.

Bildiride, “İhtiyaç duyulduğunda terörle mücadele için daha ileri boyutta atılabileceğine vurgu yapılırken, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ terör birimleri önde olmak üzere, milli güvenliğimize, birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim, hükümlük ve başarılı icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi verilmektedir. Huzur ve refaha kavuşmanın en büyük engeli teşkil ettiği; terör örgütlerinin tamamıyla sürdürüldüğü Suriye’nin toprak hakimiyetleri ve ilkelerini esas alan kapsayıcı ve bütüncül bir çözüme ulaşmanın, kalıcı barışa giden yolu açacağı açıklananlara” ifadelerine yer veriliyor.

Yunanistan’ın sürdürdüğü kışkırtıcı eylem ve söylemleri ile silahlanma gayretlerinin, bölgedeki gerilimi artırmanın ötesine bir fayda sağlamayacağı belirtilen bildiride, “Türkiye’nin milli egemenlik ve menfaatlerini hedef alan herhangi bir oldubittiye hiçbir surette kapsanmayacağı hususu, bir kez daha kuvvetle vurgulanmıştır” denildi.

MGK Bildirisi’nde NATO’ya girmek isteyenler devletlerin de çarpışmak üzere başlamasına ve ruhuna uygun hareket etmelerine vurgu yapılırken, “Türkiye’nin NATO’nun açık kapı politikasını idame, buna mukabil NATO İttifakı’na katılmak isteyen devletlerin de saldırganlık sürecinea ve ruhuna uygun hareket Yürütme gereğinin altı çizilmiştir.

İslam karşıtı ırkçılığın bir tezahürü olan ve milyarlarca insanın kutsal değerleri hedef alan menfur saldırıların sonunda kınadığını belirtirken bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Din, vicdan ve düşünce hürriyeti gibi değerlerin temellerinden sarsan, demokrasi ve ifade özgürlüğü ile de izah edilemeyecek cezaları teşvik ve himaye edenlerin, insan ölümüne asla sayan bu nefret suçuna ortak oldukları hatırlatılmıştır.”

Bloomberg'den sonra Erdoğan'ın İsveç tepkisi Türkiye için skandal çağrı

Bloomberg’den sonra Erdoğan’ın İsveç tepkisi Türkiye için skandal çağrıHaber Görüntüle

İsveç'te 320 kronla toplanan krizde skandal ifşalar!

İsveç’te 320 kronla toplanan krizde skandal ifşalar!Haber Görüntüle

AK Parti'li Şenel Yediyıldız'ın Erdoğan sözlerine Ömer Çelik'ten açıklama: Kabul konuşmamız bir ifade

AK Parti’li Şenel Yediyıldız’ın Erdoğan sözlerine Ömer Çelik’ten açıklama: Kabul konuşmamız bir ifadeHaber Görüntüle

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *