Metamfetamin kullanımına bağlı şizofrenide dizi

Doç. Dr. Sertaç Ak, son yıllarda kullanımı giderek artan metamfetaminin sonuçlarının son dönemde düştüğünü belirterek, “Şizofreni benzeri bir yan etki görüyoruz ve çok ağır şizofreni kullanmak zorunda kalıyoruz” dedi.

Metamfetamin kullanımına bağlı şizofrenide dizi

Abone Ol

Google Haberleri

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’ndan Doç. Dr. Sertaç Ak, metamfetamin kullanan izlenimlere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Ak, metamfetamin kullananlarda görülen etkilerin son dönemde bıraktığını belirterek, “Şizofreni benzeri bir yan etki gördüğümüz ve çok ağır şizofreni kullanmak zorunda kalıyoruz, bu hasta kaldıkları” dedi.

Kullanılan parçaların ağırlığına dikkat çekici Ak, “Eskiden metamfetamin içlerindeki yan etkileri, sıkıntıları, kesme dönemlerinde neler yaşanacağı veya yüksek doz kullanımında neler olabileceğini çok iyi bilirdik. Öğrendiğimize kadarı ile metamfetamin ürettiği yasa dışı mülk sahipleri son dönemde bir sentetik metamfetamin katıyorlar. emir veren sesleri duyması, gözlerin önüne hayallerin gelmesi, yakınlarının bir şekilde onlara zarar vermeyi düşünmesi, takip edildiklerini düşünmesi şeklindeki hezeyanları, sanrıları ve görünüşleri ortaya çıkıyor. Süreç içinde hem çıldırtıcı kesilimi hem de çok ağır şizofreni yaşadıklarımız ile ancak durumu geri çevirebiliyoruz” diye konuştu.

Doç. Dr. Ak, genetik olarak psikoza yatkın kişi metamfetamin kullandığında geri çevirmenin de kolay olmadığını vurgulayarak, “Orada şizofreni hastalığı ya da psikotikleri bipolar hastalığa başlayabiliyor metamfetamin kullanımı ile. Operasyona geçen hastalarımızın aileleri hastayı kliniğe getirdiklerinde ‘Hocam oğlumuzu, kızımızı siz eroin maliyetina geri çeviri’ diyorlar neredeyse.

“EROİN BAĞIMLILARININ YÜZDE 90’I METAMFETAMİNE BAŞLADI”

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Erişkin Hastanesi Ametem Kliniği’ne bölgedeki eroin bağımlılarının yüzde 90’ının ise metamfetamin kullanımına hitap ettiğini söyleyen Ak, “Hastalarımız, metamfetamin sanki eroinin yerine koyuyormuş gibi başvurduklarını belirtiyorlar. ulaşıyor.20 lira ile 30 lira gibi kalıcı bir şekilde ulaşabildiklerini söylüyorlar ve şu anda çok ciddi bir mahallede rahat bir şekilde ulaşabildiklerinden elde ediyorlar. yaşlarında başlayan o kadar çok kişi var ki” diye konuştu.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *