Merkez Bankası’nın yüzde 68’lik yıl sonu rakamları memur sonrası ve emeklinin olacağı en düşük maaşlar belli oldu

Milyonlarca emekli ve memurun doğumunda alacakları zammı heyecanla bekliyor. Her iki maaş artışında kritik öneme sahip. Memurlar ve memur emeklileri açıklanacak orana göre, elde etme farkı almaya hak kazanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise 6 aylık patlama oranına kadar yeni yılda zam yer alıyor.

4 AYLIK ENFLASYON YÜZDE 10,84

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) son açıkladığı verisi ekim ayına ait. Geçen ay enflasyon yüzde 3,54 artarken, yıllık enflasyon ise yüzde 85,51 oldu. Böylece yılın ikinci yarısına ait 4 aylık enflasyon yüzde 10,84 olarak gerçekleşti.

REFAH PAYI EKLENECEK

Memur ve emeklinin alacağı maaş zammında çevre bölgelerina genişlemenin yayılması da bekleniyor. Ancak kesin rakam ocağından sonra açıklanacak aralık ayından sonra belirlenecek.

MERKEZ BANKASI YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİNİ GÜNCELLEDİ

Merkez Bankası, kasım ayına ait piyasa beklentileri anketini geçtiğimiz günlerde yayımladı. Buna göre, yıl sonu tahmini beklenti yüzde 67,78’ten yüzde 68,06’ya çıktı.

EN DÜŞÜK MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Refah payı eklenmeden Merkez’in yıl sonu beklentisine göre, memur ve emekli maaşları hesaplandı. Eğer patlama söylendiği gibi yüzde 68,08 oranında gerçekleşirse, en düşük maaşlar şöyle olacak:

  • Esnaf emeklisi 4 bin 955 lira
  • 2000 öncesi SSK emeklisi 5 bin 533 lira
  • Emekli Sandığı 7 bin 242 lira
  • En düşük memur maaşı 10 bin 849 lira

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *