Merkez Bankası’nın ‘üç ay’ vaadi mevduat faizlerini uçurdu

Vatandaşlar, hatalı ekonomi politikası nedeniyle birikimlerini dövizde tutmayı tercih ediyor. Merkez Bankası ise ‘liralaşma stratejisi’ kapsamında bankaları zorlayıp döviz hesaplarını TL’ye döndürmeye çalışıyor. Vatandaşlar TL’ye dönse de vadesini kısa tutar. Merkez Bankası da bunu değiştirmek için üç ay üzeri TL mevduatta zorunlu karşılığı sıfırlamıştı. Karar sonrası mevduat faizlerinde sektör genelinde artış görüldü.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) dünkü toplantı notlarında seçimler öncesinde yeniden faiz indirimine açık kapı bırakırken, diğer yandan Merkez Bankası’nın getirdiği ‘üç ay’ yetkisi, ödemelerde mevduat faizini yüzde 30’a yaklaştırdı. Bazı günlerdaysa kampanyalarla bu oran yüzde 30’u aştı.

Vatandaşlar, hatalı ekonomi politikası nedeniyle birikimlerini dövizde tutmayı tercih ediyor. Merkez Bankası’ysa ‘liralaşma stratejisi’ kapsamında bankaları zorlayıp döviz hesaplarını TL’ye döndürmeye çalışıyor. Vatandaşlar TL’ye dönse de vadesini kısa tutar.

MERKEZ BANKALARA KREDİ MALİYETLERİ İÇİN DE UYARI VERDİ

Merkez Bankası da bunu değiştirmek için üç ay üzeri TL mevduatta zorunlu karşılığı sıfırlamıştı. Karar sonrası mevduat faizlerinde sektör genelinde artış görüldü. Bankacılar bazı kampanyalarla yüzde 30’un üzerinde mevduat faizinin sunulduğunu söyledi. çalıştırmaysa oran yüzde 30’a yaklaştırıyor.

Bir diğer uyarıda da Merkez Bankası, ticari kredi ödemelerini artırıcı uygulamalara son verilmesi de istememiş ve çalıştırmaya devam etmesi halinde düzenleme yapılabileceğine dikkat çekmişti.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *