Machu Picchu süresiz olarak kapatıldı

Peru’da geçen ay başlayan hükümet karşıtı protestolar sürerken, turizm bölgesi Machu Picchu’nun süresiz olarak kapatıldığı aktarıldı.

Kültür Bakanlığı tarafından yapılandırılan, “turistlerin ve genel olarak misafirlerini korumak için” şehrin en ünlü turistik cazibe merkezinin yanı sıra bölgeye giden İnka Yolu’nun da kapatıldığı ifade edildi.

Turizm Bakanı Luis Fernando Helguero düzenlediği basın toplantısında, Machu Picchu’da mahsur kalan ve dışarı çıkamayan 300’den fazlasının yabancı turist, gelen 417 turist olduğunu söyledi.

Protestolar başladığında bu yana oturmayan Machu Picchu’da ilk kez mahsur kalmıyor. Machu Picchu’nun bulunduğu Cusco, protestocularla kolluk güçleri arasındaki en yoğun çatışmalardan bazı sahnelerine oldu ve bu da turizm sektörü için önemli bir gelir sağlaması yol açtı.

15. yüzyıla kadar uzanan ve genellikle dünyanın yeni yedi harikasından biri olarak anılan İnka Yolu’nun yürüyüşleri, protestocuların başkente inmesiyle gerçekleşti.

PROTESTOLARDA CAN KAYBI 60’A YÜKSELDİ

Peru’da, Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifade ve erken seçime gidilmesini talep eden protestocular ile polis arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 60’a yükseldi.

Başkent Lima başta olmak üzere birçok kentte sokaklara inen binlerce kişi güvenlik güçleriyle çatıştı. Puno birikimlerinde etkileride 1 kişinin daha çocuğunu kaybetmesiyle 11 Aralık’tan bu yana ölenlerin sayısı 60’a çıktı.

DİYALOG ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Boluarte, göstericilere 10 Ocak’ta bir kez daha diyalog yönetiminde görevli, eylemlerin son bulmasını izledi.

Protestoküler, Boluarte’nin kullanımını, erken seçimin ilanını içinde ve gözaltında bulunan eski Cumhurbaşkanı Pedro Castillo’nun serbest bırakılmasını istiyor.

*Haberin görselleri Associated Press tarafından servis edilmiştir.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *