Lübnan’da üretim tesisleri durma noktasına geldi! Günlük 4 saat elektrik için 600 milyon dolar ihtiyaç var

Lübnan Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Velid Fayyad, işletmeki elektrik krizi hakkında bir basın açıklaması yaptı. Krizin yasal ve kapsamlı bir şekilde bir şekilde sona ermesi için bir plan hazırladıklarını ve bunu bakanlar kuruluna sunacaklarını ifade eden Fayyad, Ekim 2022’den beri cumhurbaşkanının seçilememesinin oluşturduğu “yönetim üyelerine” üzerinde bulunarak, bunun durumunda halinde, ulusal tehdit birliği verebileceği, uyarısında bulundu.

Hükümetin ağustos 2022’de elektrik üretiminin günlük 4 saate çıkarılması için 600 milyon ölü maliyeti teminini onayladığını hatırlatan Fayyad, ancak Merkez Bankasının bu meblağ ödemeyi reddettiğini söyledi.

4 SAAT ELEKTRİK İÇİN 600 MİLYON DOLAR GEREKİYOR

Meclis ve hükümet tarafından daha önce onaylanan kararının yeniden tartışmaya veya bakanlar kurulu toplantısına taşımaya gerek görülmediğini dile getiren Fayyad, önlerindeki 5 ay boyunca, günlük 4 saat elektrik verilebilmesi için 600 milyon harcamaya ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

cw

Halihazırda yakıt yükünü boşaltmayı bekleyen bir gemiye 62 milyon dolar masraflarını aktaran Fayyad, bu gemilerin dışındaki diğer gemilerdeki yakıt alımı için 75 milyon ve bakım-onarım hizmetleri için de bakanlıklarının 54 milyon harcama maliyetinin olduğunu anlattı.

Lübnan medyasına göre, paraları ödenmeyen 4 adet yakıt yüklü gemi denizde bekliyor.

ÜRETİM TESİSLERİ DURMA NOKTASINDA

Ülkede 2019’dan itibaren derinleşmeye başlayan ekonomik kriz nedeniyle yakıtla çalışan elektrik üretim tesisleri durma noktasına geldi.

Lübnan’da, özellikle 2021’den itibaren uzun günlük ortalama 2 saat elektrik verilirken, kullandığınız günün diğer saatlerinde ise çokya mal olan jeneratörlerle kısıtlı bir şekilde elektrik sağlamaya çalışıyor.

Son dönemde ise devlet tarafından kullanılana günlük sadece 1 saat elektrik verilebiliyor. (AA)

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Putin'in iplerini büyük ses getirmişti!  Doğalgaz...Putin’in iplerini büyük ses getirmişti! Doğalgaz…
İsveçli profesörden Türk öğrenciye 'NATO' ayrımcılığıİsveçli profesörden Türk öğrenciye ‘NATO’ ayrımcılığı
Kara kış fena geliyor!  Ay sonu dikkat çekildi!Kara kış fena geliyor! Ay sonu dikkat çekildi!

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *