Londra Emniyet Teşkilatı’nda bir polis memurunun cinsel istismarcı olduğunu itiraf etti

Londra Emniyet Teşkilatı’na mensup üst düzey bir polis memuruna yönelik kadınlara en az 49 cinsel istismar suçunu itiraf etti. Görevini kurbanlarını korkutmak için kullandığını itiraf eden David Carrick adlı memurun 24 kez tecavüz suçu işlediği ve ikisinin de tecavüz girişiminde bulunduğu açıklandı.

Kraliyet Savcılığı (CPS) tarafından yapılanmakta olan, Carrick’in itiraf ettiği 49 suçların bazılarının birden fazla kaçırılmadığı ve toplam suçlu gözlemlerinin en az 71 olduğu belirtiliyor.

Carrick Pazartesi günü Southwark Kraliyet Mahkemesi’nden görülen duruşmasında, 2003 yılında 40 yaşındaki bir kadının dört kez tecavüze uğraması ve cezai hapis cezasını kabul etti.

Carrick kurbanlarından birinin evindeki varlıkların sahip olduğu küçük bir dolapta zorla vücudunu taşıdığını söyledi.

47 yaşındaki Carrick polis teşkilatının Parlamento ve Diplomatik Koruma Komutanlığı adlı özel bir birimde görev alıyor.

Görevinden uzaklaştırılan Carrick Operasyonu soruşturması, Ekim 2021’de bir kadının şikayetiyle başladığı ve o tarihten itibaren toplam 12 kadın Carrick’in saldırısına saldırısını bildirdi.

2003 ve 2020 yılları arasında 17 yıllık süreçte yürütülen suçların çoğu polis memurunun yaşadığı Hertfordshire bölgesinde gerçekleşti.

Carrick bu kullanıcıların bazılarıyla Tinder ve Badoo gibi çevrimiçi çöpçatanlık uygulamaları aracılığıyla tanıştırıldı ve görevlerinin güvenini kazanmak için kullanıldı.

Carrick kurbanlarından bazılarını acımasızca manipüle etti, parasız bıraktı, arkadaş çevrelerinden izole etti; cinsel taciz ve tecavüz suçları işledi.

Carrick, birlikte olduğu kadınların giyindiklerinden yemeklerine ve geceyi nerede geçirdiklerine kadar hayatlarını kontrol ediyor.

Bazı kadınların kendi çocuklarıyla görüşmelerini bile engelledi.

Dokuz kadına tecavüz ettiğini itiraf eden Carrick, bazılarının ayları hatta yıllar boyunca tekrarlanan suçlar olduğunu söyledi. Bu vakalarda kadınların çoğu fiziksel şiddete maruz kalmış ve yaralanmıştı.

Londra Emniyet Teşkilatı’nda profesyonellikten sorumlu Komiser yardımcısı Barbara Gray, Carrick hakkında, “Tacizci konutu daha önce tespit edilmeliydik ancak bunu yapamadığımız için onu organizasyondan uzaklaştırma fırsatlarını kaçırdık” dedi ve ekledi:

“Bir polis memuru olarak görev vermeyi kullanma devam edebilmesi kurbanlarının çektiği acıyı uzatmış olabileceği için gerçekten üzgünüz.

“Kurbanlarına kimsenin inanmayacağına dair söylenen için daha önce şikayette bulunmadıklarını belirtiyor.”

Kraliyet Başsavcısı Jaswant Narwal, Carrick’in “kurbanlarını aşağılama sergilediğin 34 yıllık meslek hayatı boyunca görmediği bir seviyede” olduğunu belirtti.

Carrick’in suçunu kabul etmesinden sonra, Londra Emniyet Teşkilatı’ndan aldığı aylık kesildi ve hızlandırılmış bir görevi kullanma sürecini başlattı.

Duruşması Salı günü buluşması.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan, Carrick’in işlettiği suçlulardan “kesinlikle tiksindiğini ve dehşete düştüğünü” söyledi:

“Bir polis memuru olarak statüsünü bu kadar korkunç bir şekilde nasıl kullanabileceğine dair soruların yanıtlanması gerekiyor.”

İngiltere’de Başbakanlık bununisi “korkunç bir vaka” olduğu ve Başbakan Rishi Sunak’ın “[Carrick’in] herkesin mağdur olduğunu” belirtti.

Carrick hakkında 2000-2021 arasında sekizinin ölüme yönelik saldırı olduğu dokuz vaka bildirildi.

Ancak kadınların resmi olarak şikayette bulunmak istemedikleri ya da polisle işbirliğinden çekildikleri için soruşturma açmadı.

Carrick’in cezası 6 Şubat’ta açıklanacak.

Ekimden sonra piyasaya sürülen bir rapora göre Londra Emniyet Teşkilatı’nda kullanacak çiğneyen ve görev tüketicisi kullanan polis memuru hiçbir cezayı dağıtmaya devam ediyor.

Teşkilat özellikle cinsel istismar, kadın düşmanlığı, ırkçılık ve homofobi gibi suçları cezalandırmak konusunda yetersiz kalıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *