Kuzey Kore liderinin kız kardeşinden ABD’ye zehir zemberek sözler: Korkmuş köpek gibiler

Kuruluş Tarihi: 23 Kasım 2022 14:57

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi, en son füze denemelerinin kınanmasının ardından ABD’ye zehir zemberek açıklamalarında bulundu. Küçük kız kardeş, ABD’ye nükleer tehdit mesajında ​​da bulundu.

Kuzey Kore liderinin kız kardeşi Kim Yo Jong, ABD ve İngiltere’nin geçen cuma günü kıtalararası balistik füze (ICBM) fırlatmasını Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) kararlarını alacağı “şiddetle kınayarak” uluslararası camiayı bu karara bağlama çağrısı yapmıştı.

Kim Yo Jong, “ABD, Kuzey Kore’yi ne kadar çaresizce silahsızlandırmaya çalışırsa çalışsın Kuzey Kore’yi nefsi müdafaa hakkından asla bırakamayacağı ve ne kadar Kuzey Kore esir birimlerinde bulunursa o kadar bir güvenlik kriziyle karşı karşıya kalacağını unutmamalı.” dedi.

‘KORKMUŞ BİR KÖPEĞE BENZİYOLAR’

Kuzey Kore bu yılki ölümü ICBM testini gerçekleştirdi. Beş yıl sonra ilk nükleer testlerini yapacaklarına dair duyumlar artıyor.

Kim Yo Jong Kuzey Kore Rodong Gazetesi’ne yazdığı bir yazı, “ABD, Birleşik Krallık ve Güney Kore’nin de dahil olduğu bir paçavra grubu ortaya çıkararak boş gürültü çıkardı.” ifadelerine yer vermek, “Bu sahnede ABD’yi korkmuş havlayan bir köpekle karşılaştırmadan sonuçum” diye ekledi.

Kuzey Kore liderinin kız kardeşinden ABDye zehir zemberek sözler: Korkmuş köpek gibiler

Kuzey Kore’nin artan füze füze denemeleri ve nükleer silah geliştirme atılımları BMGK’da tepki toplarken, Rusya ve Çin’in itirazları nedeniyle henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Kuzey Kore’nin füze geliştirme programlarında gizli olarak Rusya ve Çin’in ortak hareket edeceği iddia ediliyor.

Kuzey Kore liderinin kız kardeşinden ABDye zehir zemberek sözler: Korkmuş köpek gibiler

Çin’in BM büyükelçisi, BMGK’nin “bu konuda yapıcı bir rol oynaması ve Kuzey Kore’yi her zaman kınamaması veya baskı uygulamaması gerektiğini” söyledi.

Birleşmiş Milletler güvenlik raporunda Kuzey Kore için şu ifadelere yer verildi:

“2022’den önceki kıtalararası balistik füze fırlatmalarının toplam sayılarıyla karşı karşıya kaldı, bu ciddi bir tırmanışı temsil ediyor ve uluslararası barışa ve emniyete açık bir tehdit oluşturuyor.”

NE OLMUŞTU?

Kuzey Kore 18 Kasım’da yeni füzesi olan Hwasong-17’nin denemesini gerçekleştirmişti. Füzenin 1.000 km menzili ile yaklaşık 6.000 km yükseklikte yola çıktı ve Japonya’nın Oshima-Oshima Adasının yaklaşık 200 kilometre sonunda denize düştüğünü söyledi.

Japonya Başbakanı Fumio Kişida, hasar olmadığını ancak Kuzey’in tekrarlanan füze denemelerine “tahammül edilemeyeceğini” belirtmişti.

Kuzey Kore liderinin kız kardeşinden ABDye zehir zemberek sözler: Korkmuş köpek gibiler

Bu çatışmanın başında ABD Başkanı Joe Biden, G20 zirvesi sırasında Çinli mevkidaşı Şi Jinping ile Kuzey Kore’nin oğlu füze denemelerini görüşmüştü.

ABD lideri, son dönemde füze denemelerinin Pyongyang’ın bir sonraki nükleer nükleer denemesini gerçekleştirme korkusunu artırmasının ardından Çin’i Kuzey Kore’yi dizginlemek için saldırganlarını kullanmaya çağırmıştı.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *