Kripto paralarda kısa sürede hızlı yükselme! yatırımcıların dikkatine

Kripto paralarda güçlenmeye devam ediyor. Küresel ekonomilerin boğuştuğu yerleştirmeun inişe kalkışla diğer yatırım araçlarında hareketli günler yaşıyor. Altının başlangıcındaki yükseliş hareketi kripto paralara da yansıdı. Uzun zamandır inişe geçen kripto paralar son boyuna yükselme hareketi gösterdi. Kısa sürede Bitcoin yüzde 33 oranında değer kazandı. Lider kripto para birimini diğer kripto paralar da takip etti.

ABD ve AB’den gelen veriler piyasaları hareketlendirdi. Uzun yaşamlarını işgal sorunuyla mücadele eden ABD ve AB ekonomilerinde hızlı düşüşü gösterdi. Buna paralel olarak da merkez bankalarının ilerleme eylemleri yeniden değerlendirilmeye başlandı.

Merkez bankalarını faiz artırım hızlarını düşürüp yıl ortasından itibaren de gidişata göre yükselen faiz indirimine geçebileceği beklentisi. Bu beklentilerle birlikte mevcut dengeler değişti. İlk tepki gösteren emtia altın oldu. Daha sonra kripto paralar da uzun süreli hareketsiz kalma noktalarından yükselmeye geçti.

LİDER KRİPTO PARA BİRİMİ BITCOIN TIRMANIŞTA

Bitcoin güçlü yükselme hareketi ile diğer kripto para birimlerine de örnek oldu. Bitcoin’le birlikte Ethereum, Dogecoin gibi popüler kripto paralar güçlendi. Kripto paralarda toplam hacim de yeniden 1 işlemler dolar sınırına yaklaşmış oldu.

BITCOIN GÜÇLÜ SEYREDİYOR

Bitcoin uzun ömürlerini bekledikleri 16 bin dolar seviyesinden 21 bin geçiş gerçekleştirdi. Kısa zamanda yüzde 30’a yaklaşan prim yapan Bitcoin şu sıralar 21 bin 160 dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bitcoin tarihi Kasım 2021’de 69 bin dolar ile yüksek sisteme ulaşmıştı.

ETHEREUM DA YÜKSELİŞTE

Lider kripto para birimi Bitcoin’in izinden giden Ethereum tarihi zirvesinden uzakta olsa da da uzun süredir sevdiklerinin bulunduğu yere gitmek üzere yürüttüğü yer. Ethereum şu sıralar 1569 dolar seviyesinde işlem görüyor.

ELON MUSK’IN FAVORİSİ DOGECOIN

Milyarder iş insanı Elon Musk’ın favori kripto para birimi Dogecoin ise tatsız seyrini sürdürüyor. Dogecoin, karşılaşmanın sıfırlanmasını bekleyen yatırımcıları üzüyor. Dogecoin şu sıralar yüzde 4’e yakın kayıpla 0,08392 dolar seviyesinden alıcı buluyor.

DALGA KAYIPTA

Ripple fiyatları da düşüşe geçti. ABD’de davalarla mücadele eden Ripple yüzde 4 oranında düşüşle 0,3864 dolardan işlem görüyor.

BOĞA TUZAKLARINA KANMAYIN

Kripto para şifreleme şu sıralar her düşüşten sonra boğa tuzakları görülür. Boğalar hafif alımlar yaparak piyasayı artıda muhafaza etmekten diğer gidişin yükseliş kapısına inanmamasını sağlıyor. Ardından boğalar yüzde 7-10 kâr kârları satış emri vererek ellerindeki kripto varlıklarını boşaltmaya başlıyor ve küçük ihtiyaçlarının parası pula dönmüş oluyor.

REGÜLASYONLAR GELMELİ

Kripto para piyasalarındaki büyük boşluk servetlerinin buharlaşmasına neden oluyor. Hükümetler kripto paralara yönelik olarak regülasyon çalışmalarını sürdürse de uzun zaman çerçevesine rağmen kanunlaşmış ve organize olmuş bir piyasaya erişilemedi. Marj aralığının terk edilmesi, barındırılması ve hikayesi olmayan kripto paraların çok olması, kripto para borsalarının herhangi bir mevzuata tabi olması, yüz binlerce kişinin parasını kaptırmasına neden oluyor.

UÇUK TAHMİNLERE ALDANMAYIN

Lider kripto para birimi Bitcoin için “100 bin doları görecek, 250 bin doları görecek” gibiler yapanlara inanılmaması, yapılan temel ve teknik analizlerin yoğunluğunun artması, hedef fiyat veriyorlarsa da tarih belirtilmesine dikkat edilmesi gerekiyor. “250 bin dolara ulaşacak” deyip tarih belirtilmezse tahmin buin altının boş olduğu ortaya çıkıyor.

UZMANLAR MAAŞLI ÇALIŞIYOR

Kendini uzman olarak tanıyan kişiler ya sosyal medya üzerinden nemalanıyor ya da bir kripto para borsasında maaşlı olarak çalışıyor. Kripto paraların ne zaman yükselip düşeceğine yönelik analiz yapan uzmanlar kendileri için de analiz yapsalar maaşlı çalışmak yerine milyarder olup hayatlarını çok rahat sürdürebilirlerdi. Bunu da göz önüne alarak kendini uzman olarak tanıtan kişilerin dikkatli yaklaşması gerekiyor.

KRİPTO PARA YATIRIM NASIL YAPILMALI?

Kripto paralarda marj aralığı bulunmaz ve bu nedenle paranız bir anda binlerce kata ulaşabilirken bir anda sıfıra da düşebiliyor. Herhangi bir odaya bağlı olmadığı için kural ve kanunlara da tabi değildir. Herhangi bir kripto para borsasından alınan coinler kripto para borsasının yıldızıyla buharlaşabiliyor. alınan kripto paralar soğuk cüzdana taşınarak saklanması en basit yöntem olarak bilinir. Kripto para borsalarını sadece aracı olarak kullanma ve ardından coinlerin soğuk kasalarda bekletilmesi gerekiyor. Kripto para borsaları yükseliş ya da düşüş anlık olarak onları almak için sistemlerini yavaşlatabiliyor ve bundan dolayı da alım-satım gerçekleşemediği için mağdur olabiliyor. Herhangi bir yapıya bağlı olunmaması nedeniyle hemen hemen herkes kripto paralar üzerinden açıklamayı yürütme konusunda uzman olduğunu iddia edebiliyor. Sosyal medyada birçok sıradan kişiyi korumakla birlikte tavsiyede bulunan yatırımcıları mağdur ediyor. Grafiklerle anlatımlar yapılsa da küresel ekonomiyi etkileyen tek değişiklik tüm analizleri suya düşürebiliyor. Bu nedenle kripto para yatırımı yaparken dikkatli olunmalı ve risklerin iyi oturması ve durma emirlerinin her gün güncellenmesi gerekiyor.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *