Kredi için kredi için destek vereceksiniz, iyileştirici teşvik

T24 Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, kamu bankalarına alışveriş yapmaları ve sanatlara teslim etme talimatı verdi. Erdoğan, bir kez daha düşük faiz vurgusu yaparken, Merkez Bankası’na yüzde 12’lik politika faizinin daha da inmesi söyledi. Erdoğan, “Merkez Bankası ile bunları konuştuk, konuşuyoruz. Önümüzdeki PPK toplantılarında daha da inmesinin gereğini telkin ederek” dedi.

Erdoğan, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu 21. Olağan Genel Kurulu’nda konuştu.

“Kamu bankalarının aşındırın” diye seslenen Erdoğan,“Özel sektör bankalarına ne yapacaklarını bilmem ama kamu bankalarına uygulamam var, onlar için gerekli olacaklarını yapacaksınız” diye konuştu.

Erdoğan’ın satırlarından başları şöyle:

“Esnaf ve sanatkâr, sokağımızın yanında çayımızı yudumladığımızdır. Bizi sevenlerimizle buluşturan yollarımızın emekçisidir.

Türkiye’de esnaf kesimi, dünya çapında olmayan bir geleneğe sahiptir. Bizim kültürümüzde esnaf ve sanatkâr sadece ticaret erbabı değildir. Esnaf, tüm vasıflarının kardeşleridir.

Alışverişte, alışverişte, tartıda doğru ol şiarıyla hanesine helal rızık götüren gönül insanıdır.

15 Temmuz gecesi milletimizin tamamıyla birlikte esnaf kardeşlerimiz hainlere göğüslerini siperlerdi. FETÖcü alçakların şehitliğinin 252 insanımız arasında 15 körpe delikanlıların, askerlerimizin yanı’ sıra’ pek çok esnafımızda bulunuyordu. Birileri benim gece boyunca tanklara meydan okudu.

Esnaf ve sanatkârımız bugün de elimizde, kardeşliğimizin geliştirmeyi sürdürüyoruz.

Onca saldırıya uğramak hala bu topraklarda özgürce yaşıyorsak, bundan dolayı milletimizin birliğine sahip çıkmasıdır. ekonomik ekonomik ve sosyal krizleri, diğer devletlere göre en az zararla savuşturmasında ahilik kültürümüzün büyük düzenlemeleri vardır.

Resmi kurumlarımızın yanında, belediyelerimiz, STK’larımız, esnafımız da tam bir seferberlik ruhuyla hareket etti.

Devletimizi bulaştırmadan vatandaşlığını bırakmadı. O zor bedelde makul, mantığa, ekonomik gerçekliğe uymayan bir buk sabuk çağrılarına, milletimize ötecek alınmışk. Hiçbir vatandaşımıza nerede bu devlet’ dedirtmedik, elimizi taşımaya koyduk. 3-5 bin lira hibe verdik. 4 ay ile ilgili tahsilat yaptığımız ve kira ile kaynak, 4,6 milyar liradan dolayıdır. Uygulamaya hibemuz 3-5 bin lira ödemeki 4,3 milyar lira ödeme yaptık.

Hükûmetimizin kullanımıyla ve sanatkarlara ilişkin ayrıntılı anlatımla. Siyasete girmeden önce esnaflık yapmış bir adamınızım. Sizin meselenizi meselemiz, başarılarınızı kendi başarımız olarak gördük. Attığımız kişilerden talep edilenler planlıyoruz. Geçen 20 esnaf ve sanatkarlarımız. siz bunları iyi yapabilirsiniz, faydalarını göreceksin.

Göreve sezonde sizlerin en büyük sorunlarından biri neydi? Finansmana ihtiyacıydı… Başvuru kapsamında kredi imkanlarından faydalanamıyordunuz. Bankalar ve finans uygulamaları ile cebelleşerek kaplamayan önündeki engelleri biz kaldırdık.

Sizin şu an öyle bir Cumhurbaşkanınız var ki, benim en büyük yapım faizledir. En büyük düşmanım faizdir. Şu an faizi 12’ye kadar düştü yinek. Yetmez. Bunun üzerine daha da inmesi lazım. Şu anda Halkbank Genel Müdürü karşımda, MB ile de Gelenleri konuştuk, konuşuyoruz. Önümüzdeki PPK toplantılarında daha da inmesinin gereğini telkin ederek. Aramızda yüksek faizi savunanlar yok mu, var. Başta rakip olmak için onlar da kendilerini savunuyorlar. Ama Devletiniz düşük faizi savunuyor. Enflasyonla bir mücadelemiz var, caddeden sonra ben bu enflasyonun da düşük faiz ile olacağını iddia ediyor ve bunu savunuyorum.

Yatırım kredilerinde de siz kamu bankalarının aşındırın. Özel sektör bankalarına ne yapacaklarını bilmem ama kamu bankalarına uygulamam var, bunları okuyamazsınız. Ticaret Bakanımız burada, Sayın Palandöken 500 bin lira teklifle geldi. Gaza alışmıştır, gaz verir. Kamu bankalarıma sesleniyorum, sizi kolaylaştırıcı, zor olmayacaksınız. Büyüklük böyle bir kredi için kullanabileceğiniz zamanlara sahip olduğunuz olanaklara sahip olan bu krediler kredileriniz için yararlanabileceksiniz. Herhalde Ziraat, Vakıf onlar da bu dediklerimiz duymuştur…

Yatırım kredilerinde de sanatkarımızın iş yeri ve taşıt alımlarında kredi üst limitini 1 milyona çıkarmıştı. Biz yüzde 40 faiz oranıyla ulaşıma erişen esnafımız, enflasyona ellere ulaşabiliyor.

Türkiye, küresel ekonomi ile bütünleşmiş bir ülkedir. Dünyada yaşanan krizlerin, Türkiye’yi esgeçmesi öncedenemez. Gelişmiş bir çaba sarf eden biz de etkileniyoruz. Avrupa’dan Amerika’ya tüm dünya 40 50 yılın en yüksek patlaması ile mücadele ediyor. Bakın, İngiltere’de Strelin patladı, nereden nereye geldi. Bir de Rusya-Ukrayna yapısı ekleniyor. Enerji fiyatları astronomik çıktı. Tarımsal yarı yarıya devletler karşısında karşı karşıya kaldı. Avrupa’nın en önemli gündemi, kış mevsimini en az hasarla atlatmaktır. Avrupa diye eğitim bu kışı nasıl atlatacağız düşünürler. Ama Türkiye’nin böyle bir sorunu, derdi yok. Enerji çağrılarını gönderecekleri zaman, parlamentoda yorgan, battaniye dağıtıyorlar. Gereğini de sizler en güzel şekilde yapacaksınız.

Bu akşam Putin ile bir görüşmemiz olacak. Fevkalade durum dayanamaz, kış ayını biz sıkıntısız geçireceğiz. Ekonomi modelimizin katkısıyla bu gelişmen güçlenerek çıkacağız. Üretimi, istihdamı, kullanımı ve cari fazladan büyümeyi esas alan ekonomi modelimizin kapsamını genişletebiliriz.

Otobanların arabaları, otomobiller, TIR’lar, kamyonlar nasıl… Araç araç zorlandığınız farkındasınız. Demek ki Türkiye öyle anlatıldığı gibi bir ülke değil. Turizmde zararlarımızı telafi etmekle doldurmak, büyüke ulaşıyoruz. Avrupa’daki havalimanları krizlerle uğraşıyor. Hayat pahalılığı ve endişeyi gidermek için gayretle gayretle. 20 yıldır insanımızı enflasyona nasıl ezdirmediysek, bugün de tarımda satın alınan fiyatlardan satın alınan zamlarına, sosyal destek programlarına kadar tüm kesimlerine sahip olabilecekleriz. Paradan para kazanmaya alışmış tufeylilerin mandacı iktisatçıların, artık geçerliliği kalmamış eski modellere ezberlerine itibar etmiyoruz.

Yatırım hamlelerini de izliyoruz. Her hafta bir tanıtım projelerini tanıtıyoruz. Dün, saat 14.00’te Etlik Şehir Hastanesi’nin açılışını yaptık. Adeta bir devlet hastanemiz… 4 bin 50 yatak kapasiteli bir hastanemiz… Bu ikinci de aynı model ve modernite günümüzün sayılı hastanelerinden bir tanesidir. İftiharda.

Eğitim, sağlık, adalet, emniyet, ulaşım, dış, tarım, enerjiden en büyük olan sağlıkta bu politikada yetiştirmek içindeyiz. 20. şehir hastanemizi kullanmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Geçen, cumhuriyet tarihimizin en birimi sosyal hafta konut projesinin müjdesini verdik. Her ne kadar karşısında, ilk tasarımdan korunmak kara çalışmakta olan büyük ilgi görüyor. 5 milyonu asan müracat var şu an.

Şu anda buralarda arazi tahsisi yapılacak en az 1 milyon arsayla yetiştirilen arazide bizim üretimimiz için orada mu, dikte yapılacak, evini mi yapacak, iş yerinde mi yapacak… Bu projeyi de hayata geçireceğiz. İş yerlerini hazırlamayla ilgili girişimcilere sunacağız.

Sizden devletinizi iyileştirmenizi, bize itimatınızı devam ettirmenizi istiyorum. Varsın, birileri darı hizmet çevirmeyi açmaya devam etsin. Musluk açılıştan başka hüneri yok. iste övünüyor. Varsın birilerinden temeller çıkmasın… Varsın birileri eserlerde yarışmak yerine takoz olmayı siyaset yapmak zannetsin. Biz için, milletimiz için, gençlerimiz ve esnafımız için burada, yetiştirilmeye devam ediyor. Şu an sadece kredi yurtlar olarak 850 bin yatak kapasiteye iletilir. Sizlerin duası ve geçmeyecekleri engelleri yıkıp geçeceğiz.”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *