Köylüler, 30 yıl önce Alman ve Amerikalı mühendislerin kapattığı petrol kuyusunun tekrar açılmasını istiyor

Ulus ilçesine bağlı Çerde köyü Gegen Mahallesi’nde 30 yıl önce girilen zenginliklerinin tespit edilmesi amacıyla araştırma görüldü. 1993 yılında petrol arama yönetimlerinin yönetimleriyle çevre düzenlemesi yapıldı, ardından saha düzenlemesi yapıldı. Ardından petrol arama çalışmalarını başlattı.

PETROL ÇIKTIĞINI GÖRÜNCE ÇİFTE HAYVAN KESMİŞLER

Köy sakinlerinden Mehmet Ali Gegen de 3 bin 200 metrelik araştırmanın yapıldığı bölgede 8 ay boyunca gösterimlere katıldı. Çalışmalarda petrolün geldiğini gören Gegen, mühendislerin sevincinden çifte hayvanı kestiğini anlattı.

30 yıl önce kapatılan petrol kuyularının yeniden açılmasını bekliyorlar

“YETERLİ DEĞİL DEYİP KUYUYU KAPATTILAR”

Sevinçten sabahlara kadar uyumadıklarını anlatan Gegen, “İki gün sonra buraya Alman ve Amerikan mühendisleri geldi. Bunlar yeterli değil deyip kuyuyu kapattılar. Ondan sonra fazla bir çalışma olmadı. Bizim mühendislerimiz çok üzüldü, ağladılar. Gördüğüm.Dışarıdan gelen mühendisler şantiyeyi kapattırdılar.Topladılar gittiler.Buradan petrol çıkarsa çok faydamız olur.Yollarımız düzgün değil.Ormancılıkla uğraşıyoruz.Maden olduğunu çıkarsa mahalle ve köy olarak seviniriz.Köyümüzde seviniriz.Burada madenü de var.MTA da gelip okudu.Çok güzel işler yaptı.allah ondan nasip etsin.her derdimize derman oluyor.buradan petrol çıkışı için bize yardımcı olsun.petrol çıkarsa biz de çok seviniriz.2023 yılından sonra yapılacak diye açıkladıydi 30 yıl önce.filyos’ta gaz çıktı çok sevindik. Böyle bir şey çıkarsa çok memnun kalırız ve seviniriz” dedi.

30 yıl önce kapatılan petrol kuyularının yeniden açılmasını bekliyorlar

“AÇILMASI İÇİN BEKLİYORUZ”

Köy muhtarı Teyfik Kaya 1994 yılında faaliyete geçen kuyunun bir süre sonra kapatıldığını hatırlatarak şöyle dedi: “Burası Çerde köyü Gegen Mahallesi petrol arama sahası 1994 senesinde faaliyete geçti arama yapıldı. Mehmet Ali Gegen burada çalışmıştır. Bir hafta önce Türkiye Petrolleri gelmişler bakmışlar. Ben de rahatsızdım haberim olmadı.Sonra aldıklarını bekliyoruz.Yani bu buraları açılış için karşılıyoruz” dedi.

“BURANIN ALTINDA HAZİNE VAR”

Sorguncuk Mahallesi eski muhtarı Adil Arslan ise, “Buranın altında yatan bir hazine var. 2008’de takriben bir çalışma başlatıldı. 2008’de Türkiye Petrolleri Anonim Şirket buraya petrol arama amaçlı geldi. Burada takriben 3 bin 200 metre bir kazı yapıldı. Bize söylenenler bir gaz var doğalgaz var.Bu da Rusya’ya gidiyor, bunun için buranın açılacağını bize söylediler.Şu anda devletimizden beklememiz buraya el atmasını bekliyoruz.O dönem bir sene burada güzel bir çalışma yapıldı.sonra burada bir dört köşe bir yer ve vana çıktılar delik bırakıldı” dedi.

30 yıl önce kapatılan petrol kuyularının yeniden açılmasını bekliyorlar

Son Dakika ekonomi Köylüler, 30 yıl önce Alman ve Amerikalı mühendislerin kapattığı petrol kuyularının tekrar açılmasını istiyor – Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından çekirdek bütün haber verilerinin hazırlandığı şekliyle otomatik servis verilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *