Kocaeli’de kestane yeme yarışması yapıldı

Kocaeli’de düzenlenen Kestane Festivali renkli anlara sahne oldu. Festivalde kestaneden yapılan tatlılar birbiriyle yarışırken, evli ise en fazla kestaneyi yemek için bir birleriyle yarıştı.

Kocaeli'de kestane yeme yarışması yapıldı

Kocaeli’nin Kartepe ilçesiİlk geçmiş yıl boyunca Kartepe Kestane Festivali, bu yıl çeşitli da etkinliklerle başladı.

4 ton kestane pişirildi

Kartepe Kent Meydanı’nda bulunduğu festivalde kurulan stantlarda kullanılana haşlama ve kebap kestaneler ikramı. Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen organizasyonda 4 ton kestane pişirilip dağıtıldı.

İHA’nın haberine göre, çocuklar için maskotlar gösterisi yapılırken kestane soyma, kestane yeme ve en güzel kestaneden yapılan tatlı yarışmaları da yapıldı. En çok kestaneyi yemek için çekmek ter dökerken, kestanelerden yapılan tatlılar ise jürisi tarafından değerlendirildi.

Kocaeli’de kestane yeme yarışması yapıldı – Video

Kocaeli de kestane yeme yarışması #1 yapıldı

“Türkiye’nin en güzel kestanelerinden insanların yetiştiği bölgesi, kestanemizin şenliğini eğlencesini beklediğini söyledik”

Festivalin açılış konuşmasını yapan Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, “Türkiye’nin en güzel kestanelerinden kişilerin yetiştiği bölgesi, kestanemizin şenliğini, eğlencesini gideceğini söyledik. Kestane gerçekten çok değerli ve ciddi miktarda üretiliyor. Aynı zamanda kestane değil, kestanenin şifa kaynağı olan balı da Türkiye de en güzel yetiştirildiği yetiştirildiğin bir tanesi Kartepe’dir. İşte bunu anlatmak, ürün ve meyve zararlarımız için bugün birlikteyiz. Ayvasından, Trabzon cennet hurmalığından, şeftalisinden, cevherinden, kestanesinden her şeyin en güzelini yetiştiren topraklarda yaşamak aslında, bunun mutluluğunu yaşamak. Gönül isterdi ki biraz daha coşkulu, neşeli ve eğlenceli olsun ama bugün birkaç başlıktan dolayı biraz daha duygusal bir festival yapıyoruz. birimlerin bir geçmişi hafta İstanbul Taksim’de meydana gelen terör saldırısı. Orada şehit olmuş hemşehrilerimiz var, onlara rahmet olsun, yaralılarımıza şifalar kutlu olsun. Olayların acısı nedeniyle dedik ki ‘konser yapmayalım, bugün konsersiz olalım’ ve denk geldi bugün sınır ötesi operasyonumuz başladı. Yerleştirme kuvvetlerimize güç kuvvet versin, onların ayaklarına taş değdirmesin ve bu ülkenin başına uzun yıllarda musallat olan terör belasının hakkından gelmeyi nasip etsin Rab eylesin. Onların duacısıyız, destekçisiyiz ordumuz bizim göz bebeğimiz peygamber ocağımız, onlara da dua ediyoruz. Bugün de bu yaratmayla burada duygusal bir şekilde birlikteyiz.” dedi.

Kocaeli de kestane yeme yarışması #2 yapıldı

En hızlı kestaneyi yiyip hediyeyi kaptı

Festival; Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili Yaşar Çakmak, Kartepe Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, AK Parti İl Yöneticisi Muharrem Top, AK Parti İlçe Başkanı Sadık Yılmaz, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kestane yeme yarışmasında birinci Hatice Babur baktı, kestane sınavı birinci yarışması Hatice Kaya oldu. Dereceye girenlere Kartepe’nin aldıkları yer sepet hediye edildi. Kestane tatlı yarışmasında jüri özel ödül sahibi Lüyfiye Taşçı çay seti, kestane tatlı yarışması üçüncüsü Arzu Turan mutfak robotu, ikinci Tenzile Polat fritöz, birinci Cevriye Kaya ise süpürgenin sahibi oldu.

Kocaeli de kestane yeme yarışması #3 yapıldı

Kocaeli de kestane yeme yarışması #4 yapıldı

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *