Kilimanjaro zirvesi 6 çatışma burs oldu

babası Türk, annesi Japon olan 30 yaşındaki Müge Naoko Gönül, bursiyeri olduğu Türk Eğitim Vakfı’na (TEV) olan vefasını bugünün öğrencilerine destek olarak elinde bulunduruyor. Gezgin ruhu kız çocukları için avantaja çevirmek için 14 Ocak’ta Kilimanjaro’ya tırmanırken önce Tanzanya’ya sonra Kenya’ya gitti.

‘HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMADIM’

“Zirveye vardığım anı yola çıkmadan önce hayal etmeye başlamıştım ama o gerçek gerçekleştirmeye anım hayallerimin çok ötesindeydi. Çok yorulmuştum, yüksek irtifa hastalığı nedeniyle bayılacak gibi hissediyordum, yaşam tarzları en zor şeydi. Uhuru Zirve tabelasını gözlemcileri ve gözleri doldu. Hem kendimle çok gurur duymak hem de kız çocuklarının eğitimi için TEV ile çıktığım bu yola ortak olan tüm güzel insanları hayal gücünde etkilemediğim için çok mutlu oldum. Öğrencilerden ve sevdiklerimden aldıkları güzel mesajı düşündüm ve zirvede saatten sonra kapayıp birlikte bulunduğumuzda neler başarabileceğimizin hayalini kurdum.

Kilimanjaro zirvesi 6 çatışma burs oldu

TEV BAYRAĞI MOTİVE ETTİ

‘ZORLANDIĞIMDA ONLARI DÜŞÜNDÜM’

Kilimanjaro 5 bin 895 metrelik zirvesiyle dünyanın bir sırasındağ dizisinde bulunmayan en yüksek dağı. Bir kadın olarak yaşamında ilk defa böyle bir dönemde tek çıkışım için biraz gergindim. Yağmur ormanlarıyla 1.800 metreden başlayan yürüyüş, 3 bin metreden sonra yer kaya tırmanışlarına ve ardından 4 bin metreden sonra volkanik arazi yürüyüşlerine, dik yokuşlara ayrıldı. Kilimanjaro beni çok zorlasa da ona olan hayranlığım her metrede arttı. Hava şartları zorlaştıkça ve yükseklikten geçtikten sonra düşüşle sadece arazide çıkışlarda değil ahlakimde de iniş çıkışlar yaşamaya başladı. Zirveye doğru havadaki oksijen yüzde 50’lere kadar düşüyor, vücutta buna tepki gösteriyor. Zor anlarımda yola çıkış amacımı, tüm TEV kız çocuklarını düşündüm. Bunu tıslayınca vazgeçmek asla bir seçenek değildi, sadece enerjim bitene kadar sonuna kadar gitmeye odaklandım.”

DESTEK FONU HEP AÇIK KALACAK

“Kişisel olarak TEV ile el ele yönetimim bu kampanyada şu an 6 kız meslek lisesi öğrencisinin 4 yıllık bursunu karşılayacak miktara ulaştık. Bu destek fonu açık kalacak. Başkaları da bu fon için tırmanış yapabilecekler. İlk hedef bu sayıyı artırıp 10 kız öğrenciye burs sağlayabilirk.”

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *