Katar’da neler oluyor? – Yazarlar – Mustafa Sabri Beşer

“Yalnızca bir yol makbulse bu kadar ülke dil ve kültür nasıl bir araya gelebilir?”

“Ey İnsanlar! Karakterleri sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık, tanıştınız diye kavim ve kabilelere ayırdık. Allah görevlileri en değerli olanınız O’na itaatsizlikte en fazla sakınanızdır.”

“Bu dünya ulusları ve kabileler olarak dağılmış olduğumuza inandığımız için yetiştirildik. Böylece göstergeyi gösterir ve farklılıklarımızdaki güzellikleri görürüz.”

“Şu anda bizi burada birleştiren şey, bizi bölen her şeyden daha büyük.”

Bu konuşmanın benzerleri dünya üzerinde belki de orada yapıldı. Ama mevcut diyaloğu önemli kılan, Katar’da yapılan dünya futbol turnuvasının açılış seremonisinde yapılmış olması. Ünlü oyuncu Morgan Freeman ile Katarlı Ghanim al Muftah arasında geçen bu diyalog İslam’ın barış mesajını dünyaya iletti.

Açılış merasiminde yaşanan bu sahne; görüntülü, yazılı ve sosyal medya mecraları aracılığıyla milyarlarca insana ulaşıyor, ulaşmaya devam ediyor. İslam’ın yüzünü göstermek adına Katarlı kurumlarce düşünülmüş takdire şayan bir hareket.

İşin bir başka sevindiren tarafı dünya kupası sırasında İslam’ın ulaştırma mesajının insanlara ulaştırılması için yapılanların sonunda kalmamış olması. Birkaç hafta önceki yazımızda dile getirmiş olduğumuz “Futbol sadece futbol değil.” Söz Katarlı makamlarıce sahaya çok güzel bir şekilde yansıtılmıştır.

Güzel ve yerinde bir üreme Katar İslam’ın güzelliğini göstermek adına hiçbir harcamadan kaçınmadan büyük bir reklam yapıyor. “Bir insanın hidayetine kavuşmanız, üzerinde yaşadığımız her şeyden daha değerli ve daha hayırlıdır!” hadisi şerifi Katar devleti tarafından adeta sertleşmiş durumda.

Peki, neler yapıldı?

Tribünlere futbol seyretmek için gelen taraftarlara; içinde 8 dilde İslam’ı ve Kur’an’ı anlatan katalogların bulunduğu çanta hediye ediliyor.

Ayet ve hadislerin yine 8 dilde mealiyle süslenen panolarla birlikte okunmasının İslam’ı tanımaları sağlanıyor. Güzel sesli müezzinlerle ezanın etkisi hissediliyor.

İki bin kişilik bir kadroyla İslam’a davet projesi oluşturarak isteyenlere İslam anlatılıyor. Pek çok kültür merkezi sergiler açılarak gelen insanlara İslam anlatılıyor.

Kanaatimizce Katar’ın en büyük başarısı ise dünya tarafından dayatılmaya çalışılan LGBT baskısına boyun eğmemesi oldu. LGBT’ye karşı artan pozitif ayrımcılığa karşı çıkan Katar’ın bu ideallerine karşılık buldu. Dünyanın ünlü futbolcusu Cristiano Ronaldo, Dünya Kupası maçında LGBT liglerinden ‘One Love’ yazılı kol bandını çıkarmayı reddetti. Katar’ın LGBT yasağına karşı koruma bantları takmakta ısrarcı olan İngiltere ve Galler takımları da geri adım attı. Zorunlu olarak başarıya ulaşamayan ve engel olunamayan boyutları ise bunların gölgesinde kalacak.

FIFA ile yapılan anlaşma gereği getirilen kurallar, LGBT hiçbir devlet ve kurum tarafından görmediği bir mağlubiyeti yaşıyor.

Bu zamana kadar Kupa’nın oynandığı ülkelerin hepsi açılış ve turnuva boyunca kendi kültürlerini dünyaya tanıtmaya çalıştı. Katar da “bizim kültürümüz de bu” dercesine doğal kullanımını kullanıyor.

Kupa kapsamında düzenlenen etkinliklerde namaz saatine denk gelmiş olması durumunda ibadet için ara vermek Müslümanların dinlerine karşı saygıları gösterimi gösteriliyor.

Batı insanı tarafından da ilgiyle takip edilen vaiz Dr. Zakir Naik turnuvaya getiriliyor ve konferanslar hazırlanıyor.

Yüzyılların İslam toplumu tarafından yapılamayan “iyiliği emretmek ve insanlara kötülükten menetmek” emri büyük bir hizmet olarak gerçekleştiriliyor.

Katar bütün bunların yanında, Müslümanların evrensel bir organizasyonu en iyi ve kaliteli biçimlerden nasıl kurtulmanı de göstermiş oluyor.

Her şeyden önce dünyanın algısına yerleştirilmeye çalışılan İslam ve terör algısı hâk ile yeksan üzerine İslam’ın güzellikleri dini olduğu sergileniyor.

Üstat Sezai Karakoç’un gençlere öğüt niteliğinde söylenen şarkı sözü karşılığını vermiş durumda: “İslâm’ı öyle sağ ve diri, canlı yaşa ki seni öldürmeye gelen sende dirilsin.”

Bütün bunların ardından gelen insan İslam’ı öğrendiği haberler (her ne kadar resmi olmasa da da) yapılanların karşılığını bulduğunu gösteriyor.

Katar’ın yapmış olduğu bu organizasyon sayesinde dünya futboldan daha çok İslam’ı konuşuyormuş durumda.

Keşke dünya futbol turnuvasında Katar’ın sergilediği zararın her anına yansıtılabilirsek…

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *