Karkamış şehidi Ayşenur öğretmen ve küçük Hasan’ın görevlendirilmesi

Gaziantep’in Suriye çevresindeki ilçesi Karkamış’a pazar günü gece saatlerinde Ayn El Arap bölgesinde PKK/YPG’li teröristler tarafından 4 roket saldırısı düzenlendi. Teröristlerin ateşlediği roketler ilçede boş araziye düştü. Bu saldırının ardından teröristler, savaş uçakları ve zırhlı birlikler tarafından ateşe verildi.

Karkamış’a dün de saat 11.15’ten itibaren teröristler tarafından birbiri ardına roket ve havan saldırısı düzenlendi. Gün içinde yapılan 10 saldırıda ilçede bulunan Kocatepe İlkokulu, Nigar Tiryakioğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi ile Karkamış Anaokulu roketlerinin hedefi oldu. Saldırılarda, ilçedeki yerleşim alanları hedef alındı.

Kocatepe İlkokulu’nda öğrencilerin teneffüste olduğu sırada öğretmen olarak bulunan öğretmen Ayşenur Alkan‘a (22), şarapnel parçaları isabet etti. Yaralanan Ayşenur öğretmen, kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

Teröristlerin ateşlediği bir roket mermisi ise Etiler Mahallesi’nde Karataş ailesinin evine isabet etti. Şarapnel parçalarının isabet ettiği evdeki Hasan Karataş ile 5 aylık hamile yengesi Büşra Karataş yaralandı. Hastaneye kaldırılan yaralılardan Hasan Karataş, doktorların tüm çabasına karşı kurtarılamayarak şehit oldu. Karnından yaralanan Büşra Karataş ile alınan 5 aylık bebeği ise yoğun bakım ünitesinde tutuluyor.

19 YARALIDAN 13’Ü TABURCU OLDU

Karkamış’a yönelik terör saldırısında galibiyetnel parçalarının isabet etmesiyle yaralanan 19 kişi Gaziantep, Karkamış ve Nizip’te bulunan hastanelerde gözaltına alındı. Tedavileri tamamlanan 13 yaralı taburcu edilirken, aralarında Büşra Karataş ile 5 aylık etkisinin de bulunduğu 6 yaralının tedavilerine devam ediliyor. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi gören Büşra Karataş ile geldiğin entübe durumda olduğu ve hayati tehlikelerinin ortaya koyduğu bildirildi.

KÜÇÜK HASAN TOPRAĞA VERİLDİ

Teröristlerin saldırısında şehit olan küçük Hasan için bugün cenaze töreni düzenlendi. İlçede 3 kilometrelik Karanfil Mahallesi’nde yapılan tarihe Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri, bürokratlar ile Karataş ailesinin yakınları ve ilçeden çok sayıda kişi katıldı. Zeki ve Dilan Karataş çiftinin 4 oyunundan 3’üncüsü olan Hasan Karataş’ın Türk bayrağına sarılı tabutunun getirilmesiyle yakınları gözyaşına boğuldu. Annesi Dilan, babası Zeki ve yakınları uzun süre tabuta kapanarak gözyaşı döktü. Oğlunun pantolonunu elinde sallayan ve göğsüne bastırarak ağlayan Dilan Karataş’ı, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaşlı gözlerle teselli etmeye çalıştı. Hasan Karataş, İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın kıldırdığı cenaze namazının ardından gözyaşları arasında mahalle mezarlığına yerleştirildi.

AYŞENUR ÖĞRETMEN İÇİN CENAZE TÖRENİ

Gaziantep’in Karkamış ilçesinde PKK/YPG’li teröristlerce düzenlenen roketli saldırıda hayatını kaybeden öğretmen Ayşenur Alkan (22) için Nizip’te cenaze töreni düzenlendi. Hazreti Ali Camisi’ndeki törene; Gaziantep Valisi Davut Gül, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Osman Sezgin, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri, bürokratlar ile öğretmenin evleri ve yakınları katıldı. Mustafa-Hayriye Alkan çiftinin 4 çocuğundan en büyüğü olan Ayşenur Alkan’ın Türk bayrağına sarılı tabutunun getirilmesi ile yakınları, gözyaşı döktü. Hayriye Alkan’ı, Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin teskin etmeye çalıştı.

‘ÖĞRETMENLER GÜNÜ’N KUTLU OLSUN ŞEHİDİM’

Ayşenur öğretmenin yakınları da tabutuna ’24 Kasım Öğretmenler Günü’n kutlu olsun şehidim’ yazılı çiçek bıraktı. İl Müftüsü Hüseyin Hazırlar’ın kıldırdığı namazın ardından Ayşenur Alkan’ın cenazesi, gözyaşları arasında Nizip Asri Mezarlığı’nda kaldı.

HASAR TESPİT ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Saldırının ardından hükümet Bakanı Süleyman Soylu ile Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de ziyaret ettiği Karkamış’ta, bu sabah hasar tespit çalışması başlatıldı. İlçe Kaymakamlığı bünyesinde yarattığı kriz merkezi bünyesinde görevlendirilen personeller, mahallelerde dolaşarak hasar gören ev ve iş yerlerinde inceleme yaptı. Yapılan incelemenin ardından hayvanların zararlarının karşılanacağı bildirildi. Bu arada bazı yardımlar ise kendi yardımları ile saldırının ardından oluşan tahribatı onararak yaralarını sarmaya çalıştığı görüldü.

5 OKULDAN 3’Ü HASAR GÖRDÜ

Terör saldırısında Karkamış ilçe merkezinde mevcut 5 okuldan 3’ü patlamalarda büyük hasar gördü. Duvarlarında hasar oluşan, camları kırılıp, pencereleri sökülen okulların içindeki sınıflarda da büyük tahribat oluştu. 3 dahili bu sabah görevlileri tarafından hasar tespit çalışması yapıldı ve onarımlara hemen başlanacağı kaydedildi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *