Karadeniz gazında büyük aşama kaydedildi

Kuruluş Tarihi: 21 Kasım 2022 17:43

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Yerli gazımızı ulusal doğal gaz sistemini bağlayacak 170 kilometrelik boru hattı serim ve döşeme işlemi geçen hafta bitti. Orada da yine test ve yürütme alma işlemlerimiz sürüyor” dedi.

Türkiye enerji sektörünün kamu ve özel sektör birlikteliğiyle en büyük organizasyon 12’nci Türkiye Enerji Zirvesi, Antalya’nın turizm merkezi Belek’teki bir otel başladı. Türkiye enerji piyasasının ‘En Büyük Aile Buluşması’ olarak gelenekselleşen, elektrik, doğal gaz, akaryakıt ve LPG piyasalarını tek çatı altında toplayan ve 2 gün zirvede açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptı.

“Her gün adeta yeni bir siyasi, ekonomik, muhafaza ya da güvenlik üzerindekin dengeleri değiştirdiği, kimi zaman sarstığı bir enerji türü uyanıyoruz” diyen Bakan Dönmez, enerji piyasalarının 2020’de Covid-19 nedeniyle ayakta kalma mücadelesinin sona ermesi, 2022 başında Rusya-Ukrayna çatışmasının Başlangıç ​​tarihiyle Covid döneminde eksi değerlere kadar inen enerji fiyatlarının bu kez rekorlar kırmaya devam edeceğini söyledi. Dönmez, “Yeri yüzde geldi 300’lere 400’lere varan fiyat dizilerini gördü. Toparlanmanın ana girdisi enerji fiyatları jeopolitik gerilimlerle bu denli artınca, bu kez dünyada resesyon olasılığı konuşulmaya başlandı.

ELİMİZ DAHA DA GÜÇLENECEK

Türkiye’nin son 20 yılda enerjide değişiklik ve gidişatın bugün meyvelerini toplamalarını sağlayan Bakan Dönmez, “Dünyanın elektrik ve enerji kapsamını çektiği bir dönemde Türkiye’nin bu diğer ülkelerden pozitif yönü ayrışıyor. Bugün 7 uluslararası doğal gaz boru hattına, 2 kara, 2 deniz LNG düzene (FSRU), 2 yer altı doğal gaz deposuna sahibiz. Devam ediyor.Fiyatlarının serbest mülkünün bulunduğu Organize Toptan Doğal Gaz Piyasasına ve Vadeli Gaz Piyasası’na sahibiz.TANAP ve TürkAkım gibi dev mülk çok kısa sürede harekete geçebilecek teknik yeterliliğe ve işletme sahibidir. da güçlenecek” ifadelerini kullandı.

FİLYOS’TA İNSANÜSTÜ GAYRET

Bakan Fatih Dönmez, mevcut doğal gaz boru hatlarını çoğaltmak ve yeni kaynak ülke güzergahı çeşitlendirmesi yapmak için yoğun bir enerji diplomasisi yürütücülerini söyledi. Orta Doğu, Orta Asya ve Akdeniz’den gelecek yeni doğal gaz boru hatları ve ülkelerle ortaklaşa hidrokarbon arama ve sondaj iş grupları için görüşmeler anlatan Bakan Dönmez, şunları kaydetti:

“Türkiye hem ülkelerinin hem de gaz piyasalarıyla doğal gaz merkezi olmak için bütün tahliyelere sahip. Ekten, yeni hatların ve yeni kaynakların en ekonomik rotasının da Türkiye olması bugün sahip olduğumuz bu altyapının daha da gelişmeye bir mülk sahibi olduğunu da gösteriyor. yandan yerli gazımız da inşallah bu süreçte aktif bir oyuncu olacak.karadeniz’de keşfettiğimiz doğal gaz karaya çıkaracağımız ilk nokta olan filyos’ta şu an insanüstü bir gayretle çalışmalarımızı 7/24 esasına göre sürdürüyoruz. ilerliyor.”

BOTAŞ BORU HATTI DA TAMAM

Derin deniz bölgesindeki 170 kilometrelik boru hattının seri operasyonlarını tamamladıklarını söyleyen Bakan Dönmez, “Test ve işletme alma operasyonlarına devam ediyor. Filyos Doğalgaz İşleme Tesisi’ndeki çalışmalarımızı da yüzde 80 oranında tamamladık. Yerli gazımızı ulusal doğal gaz sistemini bağlayacak 170 kilometrelik boru hattı serim ve döşeme işlemini geçen hafta bitirdik.Karadeniz’in 170 kilometre açığından gelecek olan yerli gazımızı ulusal doğal gaz sistemini bağlayacak BOTAŞ boru hattını da tamamladık. alma süreçlerimiz sürüyor” dedi.

Dünyanıntan çıkacak petrolü yakmayıp toprakların yerine topraktan beklediği kritik minerallerle yeni bir küresel ekonomi kurmayı tartıştığını söyleyen Bakan Dönmez, “Bir öncekilerde olduğu gibi bu enerji çıkışı de yine topraktan geliyor. kazacak, çıkaracak, taşıyacak ve işe yarayacak.Uzmanlar ikinci yol daha sürdürülebilir diyor.Fakat nadir metallerde geri dönüşüm son hızda olsa bile, mevcut hızla ancak artan talebin yüzde 10 ya da 20’si karşılanabiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

HİDROJEN ÜRETİM MALİYETİ

Enerji teknolojilerinin gelişmeleri için kamu kenarları yoğun bir gayret gösterdiklerini de söyleyen Bakan Dönmez, şu ifadeleri kullandı:

“Son dönemde koruma yürüttüğümüz Ar-Ge faaliyetlerimiz, artık somut çıkışlara gitmek üzere. TENMAK’ın korumasında; 2030’da 2 GW olacak elektrolizör kapasitemizi 2053 yılında 35 kat gücünde 70 GW’ye çıkaracağız. Öte yandan, 2035’e kadar da liderlik üretim maliyeti de 2,4 dolardan 1,2 doları düşüreceğiz. hem yeşil kayıpları hızlandıracak hem enerji ithalatımızı azaltacak hem de rekabet gücümüzü artıracağız.”

KARAHAN: EN OLMAYACAK ŞEYLERİN OLABİLDİĞİ BİR DÖNEM

Türkiye Enerji Zirvesi Başkanı Mustafa Karahan, geçen yılki zirve açılışında ‘Ne kadar zor güne geçiyoruz’ diye söze başladıklarını hatırlatarak, bu yılı ise en olmayacak şeyleri geride bırakabileceği bir dönem olarak gösterdi. Karahan, “Bu yüzden de hem bu etkileri tahmin etmek zor tahmin oluyor hem de eylemlerin gereksinimleri zor oluyor. Enerji tabi temelde ekonomik zenginliğin altında yatan ana kaynak olduğu için bütün götüren askerler ve savaşların çoğu da aslında bunun üzerinden olmaya başladı. Bunun örneğini canlılarını görmeye başladı. Bu yüzden başlığını da ‘Enerji ve Jeopolitik Özel’ olarak koyduk” dedi.

SEKTÖRDE KADININ GÜCÜ

TOBB Kadın Girişimciler Başkanı Nurten Öztürk, pandeminin tüm dünyada derinden izlediklerini, enerji sektöründe dijital değişime neden olacağını belirterek, şöyle konuştu:

“Kadın erkekliği konusunda dünya üzerinde bu ilerlemeyle gidersek ancak 300 yıl sonra ulaşabiliriz. Türkiye dünyada 155”en 134’üncü yükselişe ama OECD ülkeleri arasında maalesef kurucuları arasında olmamamıza rağmen en son arasındayız. Sektörümüzün çalışan, pompayı tutan kadınlar sayesinde büyük bir değişim yaşadığı bir gerçek.Gelin yaşanabilir bir dünya için hep birlikte el ele çalışalım.”

ENERJİDE ARZ GÜVENLİĞİ SORUNU

Zirvenin açılışında Ak Enerji, Sabancı ve Zorlu gibi sektörün önemli merkezi yönetimi de konuştu. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle arz güvenliği riski ve yüksek enerji fiyatlarının ve bunlara bağlı endişeler ve kısıtlamaların öne çıktığı ve bütün dünyaya yönelik olarak işaretlendi. Enerji sektörü açısından 2022 yılının çok önemli sonuçları yaşanan bir yıl olarak gösterilirken, pandemi ve ardından gelen savaş seyrine özel olarak Avrupa’daki krizin boyutuna ve panik ortamına dikkat çekildi. Sektöre zarar veren, bu yıl enerjide arz güvenliğiyle maliyet değişimlerinin devletlerin hükümlerini değiştirdiğini de kaydetti.

KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ise Doğu Akdeniz’deki doğal gaz çatışmalarına işaret ederek, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte omuza bunu başarabileceklerine inandığını kaydetti.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *