Kara harekât hizmetleri – MEHMET BARLAS

Yakın tarihin en büyük hava harekatı yanında PKK/YPG terör örgütü, Gaziantep’in Karkamış ilçesine roketli saldırılar gerçekleştirdi. Bu saldırılarda bir öğretmen ile 5 yaşındaki bir çocuğun yaşamını yitirdi. Türkiye bu saldırılara anında cevap verdi. Şimdi herkesin aklında “Kara harekatı ne zaman başlayakek?” soru var.
Bu soru Katar’dan dönen Cumhurbaşkanı Erdoğan’bir de soruldu. Erdoğan, “Kara harekâtı çalıştırma ama zamanı belirsiz” dedi. Türkiye’nin içinde bulunduğu ikilem işte bu kara harekatı ile özetlenebilir.
Çünkü Türkiye’ye karşı öğrendiğien ve bağışlanan PKK/PYD, ABD’nin bulunduğu yerde bir çeşit aparatı olması durumunda. ABD, terör örgütü üzerinden toplanmaya çalışıyor. Türkiye bir kara harekatı gerçekleştirdiğinde ABD ile karşı karşıya gelecek.
Demeçlerden anlaşıldığı ihtimali ABD’nin ne bu bölgeden çekilmeye de Yunanistan’ı Türkiye’ye karşı kışkırtmaya yönelik davranışlarından vazgeçmeye niyeti var.
Yani kader ağları bir şekilde Amerika ile Türkiye’yi bir gününüzde karşı karşıya gelecek. Düşük de olsa bir olasılık var: ABD’nin Afganistan’da da olduğu gibi çekilmeye karar vermesi. Ancak bu ihtimal uzak görünüyor.
Bu arada ABD, Ukrayna’yı barışa davet eden açıklamaları yapmaya başladı. Ukrayna’da çamura saplananın Rusya değil, NATO ve ABD olduğu yavaş yavaş ortaya çıkıyor.
Rusya-Ukrayna Savaşı, Avrupa’yı batma noktasına getirdi. Ama Ukrayna’nın komedyen Cumhurbaşkanı Zelenski, barışmak gibi bir süreçte söz konuşmayacağını söylüyor. Anlaşılan son Ukraynalı ölene kadar kendisine verilen rolü oynayacak. Zaten yakın hedef Amerika’ya kaçmazsa de hayatta kalma ihtimali az görünüyor. Rusya Ziraat’in çok büyük bir askeri harekâta çıkması bir mesele olarak görülüyor.

***

HİNCAL’I ÖZLEYECEĞİM

Gazetemizin yazarı ve değerli arkadaşım Hıncal Uluç’u 83 yaşında kaybettik. Hıncal’en son hastanede görmüş ve konuşmuştum. Evde tutma kazasından sonra yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle uzun süredir hastanede yaşıyordu. Tekrar köşesine bakmayı düşünürken ne yazık ki acı haberini aldım. Çok ilerleme.
Çok çalışkan, çok değerli uzman bir gazeteciydi. Spor yazıları onu bu alanda öncü olacak. Ayrıca günlük yazılarında siyasetten sanata her alan düşüncesini açıklardı. Hayat dolu ve yaşamayı çok yedi kişi vardı. Çok özel bir dostumu kaybettim. Hıncal’özleyeceğim. yanından rahmet dilerim.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *