Kamyon ve TIR’lardaki Darbe Emici Tampon Nedir?

3 tiyatrocunun hayatını kaybettiği TIR kazası, yüksek araçlardaki darbe emici tamponlarını tartışma bir kez daha başlattı. Peki bu donanımlar tam olarak ne oluyor? Darbe emici tamponlar Türkiye’de zorunlu mu?

Gece saatlerinde özellikle de tiyatro dünyasını derinden sarsan bir trafik kazası meydana geldi. “Baş Belası” isimli gösteri için aralarındaki ünlü oyuncu Ceyhun Fersoy’un ve sosyal medya fenomeni Sergen Deveci’nin de bulunduğu araç, bir TIR’a arkadan çarptı. Hurdaya dönen araçta ne yazık ki 3 tiyatro oyuncusu hayatını kaybetti. Yaralıların tedavisi devam ediyor.

Yaşanan olay, özellikle de sosyal medya “darbe emici tampon” tartışmasını bir kez daha başlattı. Pek çok kişi, bu tür kazalarda can kayıplarının önlenebilmesi için TIR ve kamyonlarda darbe emici tampon bulunması savundu. Peki neydi ki bu darbe emici tampon? çamaşır var mı? Gelin hep birlikte tartışılan bu konuları yakından inceleyelim.

Darbe emici tampon nedir? Neden bu kadar önemli?

darbe emici tampon

Kamyon ve TIR’lar, otomobillerle karşılaştırıldıklarında oldukça yüksek araçlar. Bu yükseklik, özellikle de arkadan çarpma Durumlarında büyük durumlarda neden oluyor. Zira otomobil, yüksek bir hızla çarptığında TIR’ın içine giriyor. Hızla yükselirken edinme alımı artan ve yere daha yakın olan otomobil, toplamda tam anlamıyla “biçiliyor“.

İşte darbe emici tamponlar tam olarak bu noktaya giriyor. Zaman zaman çelik alaşım, zaman zamansa demir olarak kuşatmadan çıkan darbe emici tamponlar, TIR ve kamyonların çektiği dorselere takılıyor. arkadaşlar dorsenin saldırısı harici bir ekipman ile azaltılıyor. Yere yakın bir otomobilin arkadan vurduğunda, bu tampon sayesinde aracın içine girmiyor.

Birkaç TIR kazasına ait fotoğraflar:

TIR kazası

trafik kazası

trafik kazası arkadan çarpma

Tiyatrocuları taşıyan araç son hali ise şöyle:

kaza

Yüklenen trafik kazaları fotoğraflarında, darbe emici tampona sahip olmayan TIR’lar ile otomobillerin karıştığı kazaları görünüyor. Otomobillerin ortak özelliği, dorselerin altına girilmiş durumda. Bu tür trafik kazalarından sağ çıkmakçoğu zaman mucize oluyor.

Peki darbe emici tampon olayı, bu kazalar nasıl hapsetti?

Yukarıdaki videoda, darbe emici tamponu olmayan (üstte) bir TIR’a arkadan çarpmak ile darbe emici tamponu olan (altta) bir TIR’a arkadan çarpmak arasındaki fark görüyorum. Bu görüntüler, darbe emici tamponun ne kadar önemli olduğunu önüne sermeye yetiyor…

Türkiye’de darbe emici tampon zorunlu mu?

Aslına bakacak olursak Türkiye’de darbe emici tampon zorunluluğu var. Hem de 2008 yılından itibaren. Resmi Gazete’de yayınlandı”Motorlu Araçlar ve Römorklarının Yakıt Depoları ve Arka Koruma Donanımlarına Dair Tip Onayı Yönetmeliği (70/221/AT)” Mülki ki kamyon ve TIR’lara darbe emici tampon işlevi zorunlu hale getirmişti. Ayrıca Karayolları Trafik Kanunu ve Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmelik’te de ilgili ayrıntılar bulunmaktadır.

Madem zorunlu, bu kazalar neden yaşıyor? Denetim mi yapılmıyor?

TIR'larda darbe emici tampon zorunluluğu

Aslına bakacak olursak devletlerin bu noktada yapacakları pek de bir şey yok. Ziraat deposu kapağına alınan TIR ve kamyonlar, muayenelerde detaylı bir şekilde inceleniyorlar. Standartları karşılamayan darbe emici tamponların muayeneden görmelerine izin verilmiyor.

Ancak burada tartışılması gereken esas mesele, uygulanmakta olan standartlar. mesela; Kullanıma izin verilen cihazların bir kısmı için Avrupa Birliği’nin “ECE R-58” standartları göz önünde bulunuyor. ECE R-58, 55-60 km/sa hızlarda çok etkili ancak daha yüksek hızlarda o kadar da etkili değil. Hal böyle olunca kağıt üzerinde uygun olan muhafaza, muhafaza çok daha acı sonuçlar doğurabiliyor…

İLGİLİ HABER

Debriyaj Pedalı Olmayan Manuel Vites Arabalar Nasıl Çalışır? Evet, Var Böyle Bir Şey…

İLGİLİ HABER

Arabayı Çalıştırdıktan Sonra Hemen Sonra Klimayı Açmak Gerçekten Söylendiği Kadar Tehlikeli mi?

İLGİLİ HABER

Şanzımanın Zarar Görmesi Halinde Büyük Masraflar Açabilecek ‘Otomatik Vites Araba’ Nasıl Kullanılmalı?

İLGİLİ HABER

Tırların Dorsesi Dikdörtgenken Tankerlerinki Neden Silindir Şeklindedir?

İLGİLİ HABER

Otobüs Direksiyonları Araba Direksiyonlarına Kıyasla Neden Daha Fazla Eğitimli ve Büyük?

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *