Kabine Toplantısı sona erdi | Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim için en uygun tarih 14 Mayıs – Son Dakika Türkiye Haberleri

Son dakika haberi! Son dakika programlarının ayrıntıları birazdan ntv.com.tr’de…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 3 saatlik toplantının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından birinden çıkanlar:

”Normal seçim tarihimiz 18 Haziran’dı. Ancak bazı sebeplerden dolayı bu tarihi güncelleme talebi duyduk. 14 Mayıs 2023 Pazar günü her zaman uygun gördük. Bir aksamı bu anında seçime götürmek istiyoruz.

”MECLİS’TE ÇOĞUNLUK OLMAZSA YETKİMİ KULLANACAĞIM”

Bu tarihin güncellemesini Meclisin 5’te 3 gövdesinden memnun kalacağız. Çoğunluk sağlanamazsa, Cumhurbaşkanı olarak biz kararı alarak süreci başlatacağız. Bu tarih güncellemesinin milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu seçim cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin birlikte kalmasını sağlayacak ikinci seçim olacaktır.

”KRİZLERİ FIRSATA ÇEVİRİYORUZ”

Küresel siyaset ve ekonomi düzeninin krizlerle sarsıldığı bir dönemden geçiyoruz. Türkiye’nin güçlü duruşunu kabul etmek istemeyenler olacaktır. Eser ve hizmet alt yapısı sağlam, askeri ve teknolojik hizmetler olan Türkiye’yi kabul etmeyenler sonuna kadar direnecektir.

Ancak biz istiklalimize sahip çıkabileceğimizi cümle aleme ispatladık. Geçmiş krizler içinde boğulan Türkiye’den, krizleri fırsata çeviren bir Türkiye haline getirdik. Siyasetimiz, geçmişle karşılaştırılmayacak bir olgunluk özelliklerine ulaştı. Ekonomimiz, küresel operasyonlara rağmen, dünyanın takdirini kazanan bir yere geldi. Hamd olsun, potansiyellerimiz ve imkanlarımız evlerimizde gelecek imkanlara sahiptir.

İSVEÇ’TEKİ TAHRİK EYLEMİ

Bireyin hak ve özgürlüklerinin sınırlarını diğer insanların hak ve özgürlüklerinin bulunduğu yere kadardır. Hiçbir insanın kutsallarını aşağılama hakkına sahip değildir. Bu sapkınlığı teşvik edenleri veya göz yumanları asla kesin sonuçlarının da hesabını takip eder.

”İSVEÇ NATO İÇİN DESTEK BEKLEMESİN”

Terör örgütlerine her yerde cirit attıracaksınız, sonra NATO’ya girmek için destek bekleyeceksiniz. Yok öyle bir şey. İsveç NATO için bizden destek beklemesin. Türkiye Cumhuriyeti’nin veyahut Müslümanların dini inancına saygı göstermiyorsunuz, bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz”

DEVLETE BORCA YAPILANDIRMA

Kamu alacaklarını yeniden yapılandıran bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Kamu kuramlarına olan borçların cezalarını yeniden yapılandırıyoruz.

Vergi dairelerine 31 Aralık 2022’den önce 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımızın cezalarının tahsilatından vazgeçiyoruz. Vatandaşlarımızın ve şirketlerimizin vergi ve prim bölümleri başta olmak üzere borçlarının cezalarını kaldırıyoruz. Tüm bu borçlara belirli oranları güncelleme ve taksit imkanı getiriyoruz. Davalı vergi ve prim dosyaları da bu sahipliklerde olacak.

Sürücülerimizin alkol, yakalanan, ölümlü ve yaralamalı kaza, drift ve aday sürücülük halleri çevresindekilerden elde edilen ceza puanlarını siliyoruz. Yaklaşık 2,5 milyon limit ceza puanı silinecek ve bu sonuçlar geri alınan 10 bine yakın ehliyetin görülmesi sağlanacak.”

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *