İstanbul’da ekmeğe şubat sonunda zam gelebilir

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, gittiği, sektörden geçen yıl bölümleri bölümleri boyunca sıkıntı yaşadığını söyledi.

Elektrik, su, doğalgaz, akaryakıt ve işçilik gibi üretimin sahip olduğu zamların ekmek fiyatına yansımadığını dile getiren Çetin, İstanbul’da 200 gram ekmeğin 5 liradan satıldığı, söz konusu ağırlıktaki paketin maliyetinin tüm giderler dahil 4,5 ile 4,80 lira arasında olduğunu kaydetti .

Çetin, kentte günde yaklaşık 20 milyon ekmek üretildiğine dikkati tamamlama, esnafın maliyetlerinin maliyetlerini karşılayamadığını, birçok havalandırmanın ayakta kalabilmesi için alternatif ürünlerin satıldığını ifade etti.

Esnafın zam talebinin getirdiği dile getiren Çetin, “Üyelerimizin, şu ve ekmek fiyatlarının maliyetlerini karşılamadığı yönünde talebi var ama henüz fiyat talebi olmadık.” diye konuştu.

İLERİDEKİ GÜNLERDE…

Çetin, şu anda gözlem yaparken, bununla birlikte ilerleyen günlerde bir bulunacaklarını anlattı.

Bugün bir fiyat artışının söz konusu olmadığının gökyüzünü çizen Çetin, “Net bir tarih vermem çok doğru olmaz. Çünkü bu ayın resmi tarifesi çıktı. Onun için ‘şu gün, şu zaman’ desem çok doğru olmaz. ayı içinde oturacağız, bakacağız.Bizim de tabii ki giderlerimiz var.İnşallah ortak bir noktada buluşacağız.Hem esnafımızı hem sahibimizi mutlu eden bir sonuca çıkartırız” ifadesini kullandı.

Çetin, maliyet çalışması sonrasında yeni ekmek fiyatının belirleneceğini belirterek, “Esnaf, fırıncı zor durumda kalmasa hiçbir fiyat şekilde yükselmez, hiçbir şekilde zam talep etmez. Zorda kalır ve zorlandığı için sürekli fiyat artışı talep ediyor. Bunun sebebi de artan enerji maliyetleri, ham madde maliyetleri . Burada fırıncının günah keçisi olması çok doğru değil” değerlendirmesinde bulundu.

Ülkenin içinden geçerken sıkıntılı yaşama sahipliklerine değinen Çetin, ellerinden geldiği yere kadar idare etmeye çalıştıklarını aktardı.

İdare edemeyecek durumda olanın esnaf olduğunu savunan Çetin, “Bunların sıkıntılarını, getirebilmek dile getirmekle de mükellefiz. 2023’te iyi şeyler bekliyoruz. Seçimlerden sonra piyasanın daha da iyi olacağını düşünüyoruz. sürekli karşı karşıya kalıyoruz.Beklentilerimiz bu yönde.Kriz, enerji akımı doğal ki yürütmei ve bizi hadde sürecinida sürdürme” dedi.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *