İsrail’de sular durulmuyor! Netanyahu ‘üzülerek’ diyerek yeni kararı duyurdu

İsrail Yüksek Mahkemesi’nin vergi suçlarından önceki yıl hapis cezası verildi ve savcılıkla yaptığı anlaşma ile şartlı tahliye olan Ultra Ortodoks Şas Partisi lideri Arya Deri’nin bakanlığına hükmetmesinin ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Deri’yi kabineden ihraç etti. Kabine karşılayan Netanyahu, evler Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı görevine getirilen Şas Partisi lideri Deri’yi “üzülerek” hükümetteki görevlerinden almak zorunda kaldığını belirterek, Deri’nin İsrail hükümetine sahip olmaya ya devam edebileceği herhangi bir yasal yol bulma sözü verdi. nini eleştirerek, “Halkın benim hükümetimde bulunan seçilmiş temsilcilere gördüğü hatırı saydığı güvenin de gösterdiği gibi, kullanıcıların istediği hiçe sayıldı” dedi.

Görevden alınmasına yanıt veren Deri, mahkeme kararından sonra hem kendisi hem de Netanyahu için hükümetten ayrılacağını “açık” ancak siyasi hayattan çekilmeyeceğini belirterek, “Hiçbir yargı kararı beni görevlendirip alıkoyamaz” dedi.

  İsrail Cumhurbaşkanı Herzog: Ulusumuzu parçalayan derin bir anlaşmazlığın değerlendirilmesindeyiz

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog: Ulusumuzu parçalayan derin bir anlaşmazlığın değerlendirilmesindeyizHaber Görüntüle

Deri Eylem

Netanyahu, eski ay kabinesinde yer alacak olanların dışına çıkmadan önce mecliste kurmadan önce ikametgahı hükümeti için yerleştirmek istiyor. Deri’nin hüküm giydiği halde bakan bakanı sağlayan ve İsrail basını tarafından “Deri Kanun” olarak yasa meclisten geçmişti.

Deri’nin yerine kim gelecek belli değil

Kabineden ihraç edilen Deri’nin yerini kimin alacağı henüz belli değil. Bir bakan görevi geçmişinde, yeni bir atanan bakana kadar görevleri otomatik olarak geçici olarak bir süre için başbakana geçer. Ancak Netanyahu hakkında ayrı bir yolsuzluk soruşturmasıyla bağlantılı olarak suç duyurusunda bulunduğundan, başbakanlık dışında herhangi bir kabine koltuğuna oturması kanunen engelleniyor.

Tartışmalı yargı reformu

Netanyahu’nun gözetimindeki yargılama yönetiminin planladığı ve protestolara yol açan yargı reformunda, Yüksek’nin yetkilerinin kısıtlanması, mahkemenin mahkeme kararlarının geçersiz kılınması ve yargının hakimlerin seçimleri üzerindeki organlarını düşürmesi öngörülüyor.

İsrail’in yazılı bir Anayasa’sı bulunmazken, Yüksek Mahkeme en yüksek yargı mercii olarak görev yapar. İsrail devletinde hükümete, yönetim ile insan hak ve özgürlüklerine yönelik birçok “temel kanunları” bulunmaktadır.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *