İspanya’da alıkonuldu… Uyuşturucu taşıyan kargo gemisi Türkiye’ye de uğramış

İspanya’nın 4.5 tonluk kokain ile birlikte alıkoyduğu geminin, Yunanistan’a kayıtlı olduğu tespit edildi. Yük gemisinin, alıkonulmadan önce Türkiye ile Rusya’ya gideceği belirlendi.

Yunanistan’a kayıtlı bir kargo gemisi, İspanyol yetkililerice geminin kokaininin tespit edilmesinin ardından Tenerife açıklarında alıkonuldu. Togo bandıralı kargo gemisinde 4,5 ton kokain bulundu. Uyuşturucu sevkiyatının 180 milyon euro değerinde olduğu belirtiliyor. Geminin idari şirketi ve işletmecisi olarak Yunanistan merkezli Dignatio Corp’un kayıtlı olmasına rağmen gemide hiçbir Yunan denizci tespit edilmedi.

Sözkonusu kargo gemisinin 2005 yılında inşa edilmiş Blume olduğu bildirildi. Kargo gemisi salı günü Santa Cruz de Tenerife limanından 360 km durduruldu.

Perşembe günü, İspanyol gümrük gemisi Flumar’ın yetkilileri, el konulan kargo gemisini Tenerife’ye getirdi. Operasyona İspanyol polisi, askeri ve sivil politikalar katıldı. Los Llanos rıhtımındaki operasyon beş seferden fazla sürdü.Yasadışı kargo perşembe akşamı vinç aracılığıyla boşaltıldı. Guardia Civil, gemideki 15 mürettebatı tutukladı.

Blume’un yakalandığı sırada Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) kapalı olarak seyir halinde olduğu bildirildi. Geminin operasyonlarına ilişkin son güncellemenin 17 Ocak tarihinde yapıldığı aktarıldı. Geminin 20 Aralık’ta Brezilya’nın Santos limanından yola çıkması ve Letonya’nın Riga limanına gidileceği tahmin ediliyor.

Türkiye’ye de maruz kalmış

Gazete Duvar‘ın haberine göre, sözkonusu geminin, İspanya tarafından alikonulmadan önce Türkiye ile Rusya’ya götürüldüğü tespit edildi. Alikonulmadan önce İstanbul’a yanaştığı belirtilen geminin, birçok kullanıcısının zorlu olduğu da ortaya çıktı.

Habere göre Blume, Rusya ve Türkiye yolculuklarından sonra Güney Amerika’ya intikal etti. Geçen gün ise gemi AIS uydu takip sistemini devre dışı bırakmak, Brezilya kıyılarından Afrika’ya doğru yola çıktı. Brezilya ile Avrupa arasındaki kokain taşıyıcılarını merceği altındaki alan İspanyol devletleri, gemiyi İspanya kıyıları açıklarında durdurdu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *