İran’da protestolara destek için başörtüsünden yararlanabilecek oyuncular tutuklandı

T24 Dış Haberler

İran’da yetkililer, protestolara destek vermek için başörtülerini doğuran kadın aktörleri tutuklamaya başladı.

IRNA’nın haberine göre savcı tarafından “provokatif sosyal medya paylaşımları yaptıkları” iddiasıyla çağrılan oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı.

Cumartesi günü Ghaziani, “Bu benim son videom olabilir” diyen Instagram üzerinden başörtüsünü çıkardığı anların videolarını paylaştı: “Bu andan itibaren bana ne olursa olsun son nefesime kadar İran halkının yanında okunması bilin”.

Ghaziani’nin videoda konuşmadan kameraya baktığı, daha sonra da arkasını dönerek saçını at kuyruğu şeklinde bağladığı görülüyor.

Geçen hafta yaptığı bir paylaşımda da Ghaziani, “50’den fazla çocuğu öldürdüklerini belirterek” İran yönetimine “çocuk katili” demişti.

İran devlet medyası Ghaziani’nin “ayaklanmaları teşvik etmek ve desteklemek ile muhalefet medyasıyla temas kurmak” suçlamalarıyla tutuklandığını belirtti.

Riahi de daha sonra aynı soruşturmadan tutuklandı.

İran rejimi, hafta sonu ünlü isimler üzerinde baskı için vites artırdı. İran’ın en beğenilen futbol takımlarından Persepolis FC’nin teknik direktörü Yahya Golmohammadi de yorumlar nedeniyle ifade vermek için savcılığa çağrıldı.

İran’ın Boks Federasyonu Başkanı Hossein Soori, “Artık çok kolay insanın kanını döken ülkeye hizmet edemem” diyerek bir turnuva için gidilecek İspanya’dan geri dönmeyeceğini açıkladı.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin “örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle” ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan rejim karşıtı protestocular, 3. ayına girdi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *