İran’da Mahsa isyanı sürüyor: Rafsancani’nin çocuklarına gözaltı

class=”medyanet-inline-adv”>

İRAN’da 22 Mahsa Amini’nin geleceği tahmin ediliyor. Kurallara uygun olarak saklanmadığına dair Tahran’da Ahlaklı İranlı polis tarafından alınmış olan Mahsa’da, İranlı polis kırmızıdetinin de darphanesinin kaldırıldığı ve sergilendiği belirtilmişti. Kendi isminde olan Kürt Mahsa Amini’nin, adından bahseden değil etnik kökeninden dolayı seçilmiştir.

76 KİŞİ ÖLDÜ

Kadınların öncülüğünde İran’da haftasına girenlerde, polis ile günlerin arasında kalan günda ölü sayıları 80’e. Resim sergisi olsa da Oslo’dan anlatılmış İnsan Hakları sergisi, en az 76 şansını denemekten bahsediyoruz. Ayrı ayrı, avukat ve gazetecilerin de olduğu en az 1200 günlüğünden alındığı belirtildi.

class=”medyanet-inline-adv”>

İran'da Mahsa isyanı sürüyor: Rafsancani'nin çocuklarına gözaltı

REİSİ: KAOSA İZİN VERİLEMEZ

İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim’e göre alınanlar arasında bir isim de bulunuyor. Eski İran Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’nin Faize Haşimi ‘göstericileri kışkırttığı’ kızı tutuldu. İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’den “Hiç kutlama yasaları çiğnemesine ve neden izin verilemez” gelirken karşılayacak dün polis, protesto tüm gücüyle’.

TAHRAN, IRAK’IN KUZEYİNİ BOMBALADI: 13 ÖLÜ

MAHSA Amini’nin geleceği İran’daki Kürt hareketini tetiklerken, dün Devrim Muhafızları Ordusu, kamp ‘terör örgütü’ olarak kabul edilen Irak’ın Demokrat Komele ve İran Kürdistan Partisi’nin (İKDP) merkezlerini hedef aldı. Topçu atları ve İHA’lar ile saldırıda 13 kişi kaybetmek, 58 kişi de yaralandı. Irak’taki saldırıların saldırısının Irak’taki yönetimi, Bağdat’taki büyükelçisini dışişleri bakanlığına ve nota verileceğini açıkladı. Saldırı BM’nin Irak’takiyandan da tepki geldi.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *