Irak’ta halka düşük fiyatla yumurta, un ve tavuk satılacak

Irak haber ajansı INA’ya konuşan Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Hannun, temel gıda maddesi sayılan yumurta, un ve tavuğun büyük mağazalar piyasa fiyatının altında satışa sunulacağını söyledi.

Hannun, gezegeni ile ilgili birimlerinde muhtemel fiyat dizilerine karşı da teyakkuzda kendisinden kaynaklanan sözlerine ekliyor.

Irak Tarım Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Huzayi, 13 Ocak’ta INA’ya bağlı, yumurta fiyatlarındaki artışların nedenlerine ilişkin olayları yaşamış:

“Komşu resmi doğum fiyatlarındaki dizinin bizim piyasaya çıkışı da yansıdı. Tavuk yemi fiyatlarındaki şov da yerli yumurtanın fiyatını artırdı. Her sene bu dönemlerde yumurtaya talep artan, arz ve talep kriterlerinden oluşmaktadır. Yerel yumurta yeterli olmadığı için ithal yumurtaya ihtiyaç duyuluyor”

ATILAN ADIMLAR SONUÇ VERMEDİ

Hükümetin daha önce Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) yumurta doğumlarının orta ve güney kentlere ulaştırılmasının yasaklanması yönünde aldığı kararın da kaldırıldığını bildiren Huzayi, bunun için yumurta fiyatlarında düşüş sağlayabileceğini kaydetmişti.

Tarım Bakanlığı Sözcüsü, hayvanların tavuk muhafazae devlet desteğiyle verilen yem yöntemlerinde da sahnea gidileceğini sözlerine eklemişti.

Ancak Huzayi’nin bir hafta önce yaptığı açıklamalar beklenen sonuç sonuçları, hatta yumurta ve tavuk fiyatları bu anda neredeyse ikiye katlandı.

IRAK DİNARI DEĞER KAYBEDİYOR

Irak’ın yerel para birimi dinarı, ABD doları karşısında gittikçe değer kazanacak. Bu durum üretiminin bir bölümü ithalata dayalı gıda sınıfı fiyatında dizia neden oluyor.

Irak Merkez Bankası, 1 ABD dolarını 1470 dinar olarak belirlese de kur son günü 1650 dinara kadar yükseldi.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *