İngiltere’de piyasa tartışması – İş-Yaşam Haberleri

Türkiye’de piyasa tartışmalarının bir benzeri, İngiltere’de yaşanıyor. İngiliz çiftçiler, ülkenin en büyük süpermarketi Tesco’yu, ‘paralel evrende’ yaşamakla suçladı.

Tesco Yönetim Kurulu Başkanı John Allan, gıda tüketicilerinin tüketimini ürün fiyatlarını olması gerekenden daha fazla artırmak için bahane olarak kullandığını söylemişti.

İngiltere’de gıda fiyatları yüzde 16.8 oranında artarken, bu Eylül 1977’den beri en yüksek oran olması ile dikkat çekmişti. Ülkedeki gıda fiyatlarının artışında yumurta, süt ve peynir etkili olmuştur.

Önceki hafta BBC yayınına katılan Tesco Yönetim Kurulu Başkanı John Allan, yüzde 2,75 oranında pazar payına sahip şirket, adil olmayan yüksek fiyatları indirmek için kullandığını ve bir dizi sağlayıcı yapılan görüşmelerde fiyatların düşürüldüğünü söyledi.

İngiltere Milli Çiftçi Birliği’nin başkanı Minette Batters, ise Allan’ın yorumlarını şaşırtıcı olarak nitelendirdi.

Çiftçilerin artan üretim maliyetleri ile karşı karşıya kaldıklarını kaydeden Batters, “Tesco Yönetim Kurulu Başkanı John Allan, sanki paralel bir evrende yaşıyor” dedi.

Batters, “2019’da olduklarında yüzde 650 daha yüksek bir doğal gaz fiyatı ile karşı karşıyayız ve bunun masraflarını ortadan kaldıran eşi benzeri görülmemiş bir yerde.

TÜRKİYE’DE DE GÜNDEME GELMİŞTİ

İngiltere’de olduğu gibi, Türkiye’deki marketler de bir ömür boyu süren tartışmaların merkezlerinde bulunuyor. Ocak ayı başında kabine üyelerinden gelen çağrılara yanıt veren gıdaları pek çok üründe fiyat belirleme kararı almıştı.

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, en fazla şubeye sahip 4 ulusal zincir marketin genel müdürleriyle bir araya gelirken, marketlere asgari ücret zammı sonrası etiket fiyatlarıyla ilgili uyarılarda bulunmuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de, ay başında yaptığı açıklamalarda, birbirleriyle görüştüğlerini ve gıda hikayelerinin artık makul kabul edilemeyeceğini belirtmişti.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *