İngiltere birleşmelerini duyurdu: Ukrayna savaşında bir ilk!

İngiltere birleşmelerini duyurdu: Ukrayna savaşında bir ilk!

Dünyanın gözü kulağı 24 Şubat’tan beri Ukrayna’dan gelen davet.

Savaşın dokuzuncu sırada sahada istedikleri kazanımları elde edemeyen Rusya bir süredir Ukrayna alt yapısı hava ve füze saldırıları ile yer alıyor.

Ukrayna içindeki havanın üstünlüğünü elinde bulunduran Rusya’yı kızdıracak, her fırsatta askeri yardımın artarak sürmesi tavsiye ediliyor Zelenski’yi ise sevindiren hamle İngiltere’den geldi.

Savaşın tepesinden beri Kiev’e en çok askeri destek veren okul başında gelen İngiltere ilk defa Ukrayna’ya helikopter kış uykusuna yatma emri aldı.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, Ukrayna’ya üç eski Sea King helikopteri sağlanacak.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, bu mezranın savaşında bir ilk sona ererken Ukrayna’nın son haftalarda aldığı toprakları güvence altına almasına yardımcı olmak adına 10 bin top mermisi daha gönderdiği çizdiği bilgisini paylaştı.

Müttefik savunma bakanlarıyla birlikte Norveç’te bulunan Wallace açıklamayı HMS Queen Elizabeth uçak gemisinde yaptı.

İngiltere’nin bu kararı Londra’nın Ukrayna’ya 50 milyon sterlinlik ek askeri yardım kararından günler sonra geldi.

Söz konusu yardım paketi, düzinelerce radar ve uçak hava aracı elektronik harp yeteneği de dahil olmak üzere İran tarafından götürülen uçuş hava araçlarına karşı koyan 125 uçaksavar füzesi ve uçuşunu içeriyor.

Ukrayna lideri Zelenski ile görüşen İngiltere Başbakanı Sunak, İngiltere’nin savaşındaki ilk gününden bu yana Ukrayna’nın yanındaki görevlilerinu ve bu duruşundan dolayı gururlu olduğunu belirterek şu ifadeleri kullanmıştı;

‘İngiltere’nin en üstünden beri Ukrayna’nın yanında bakıştan gurur duymak. Bugün burada, Birleşik Krallık ve rakiplerimizin, bu barbarca savaşını sona erdirmek ve adil bir barışı sağlamak için savaşırken Ukrayna’nın yanında olmaya devam etmeye devam etmesi için buradayım.’

Dışişleri Bakanlığı'ndan Astana görüşmelerine ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı’ndan Astana görüşmelerine ilişkin açıklama

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *