İflas eden ‘Kripto Kralı’nın perdesi sevgilisi Caroline Ellison… Sırlar ortaya çıkarken ondan çıt çıkmıyor

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan FTX’in ve yönetici Sam Bankman-Fried’in sonucu, haftalardan gündemden düşmüyor. FTX’in ve bağlantılı kanıtların varlığına dair her gün yeni bir detay daha ortaya çıkıyor.

Bu süreçte çok sık gördüğümüz biri daha var: Caroline Ellison. Ellison, Bankman-Fried’in yöneticisi ve sahibi olduğu hedge fon Alameda Research’ün tepe yöneticisiydi.

Geçen hafta Bankman-Fried’in Alameda’ya yatan paralardan 10 milyar dolara kadarını FTX’e aktardığı, borsanın iflası sonucu bu paranın 1,7 milyar dolara kadarının buhar olup kapsamı ortaya çıktı. Bankman-Fried, yürütenin Alameda olduğunu belirterek, “FTX, parayı Alameda’ya verdi, Alameda da o parayla kumar oynadı ve kaybetti” diye konuştu.

Bankman-Fried’in yönelttiği suçlamanın ardından oklar Ellison’a döndü. Genç kadının sosyal medyadaki paylaşımlarının ve iletişim bilgilerinin silinmesi de şüpheleri artırdı. Şimdiki gazeteciler, muhafazakarlar ve internet dedektifleri, Ellison’ın altındaki her şeyi koruyan bir şey arıyor. Son olarak CoinDesk’in isimsiz kaynaklara dayandırdığı bir haberde Ellison ile Bankman-Fried’in bir dönem sevgili yazması merakı daha da körüklendi.

28 yaşında olduğu Ellison Kraliçesi bilgileri en önemli kaynakları, kripto para paylaşımları yaptığı Tumblr sayfaları, alanlarında röportajlar ve konuk olduğu podcast yayınları. İlk bakışta son derece zeki ve iyi eğitimli bir matematik dersi ve kitap gördüğü gibi görünen Ellison, derinlere indiğinde şaşırtan özellikler taşıyor.

İşte herkesin merak ettiği o genç kadın…

* * * * *

20 Eylül 1994’te dünyadan gelen Caroline Ellison, Boston’ın çevresindeki mahallelerinden birinde büyüdü.

Annesi de babası da Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde ekonomi profesörü. Babası Glenn Ellison, şu an bölüm başkanı olarak görev yapan, annesi Sara Fisher Ellison da okul en kıdemli profesörleri arasında. Bu nedenle Ellison ve çocukların çocukluk çağlarında ekonomiyle ilgili sohbetlere çok sık rastlanan olaylar oldu.

FTX’in 2020 yılında elinde bir podcast’te geçirdiğina göre, Ellison, 5 yaşında kendi kendine yola çıktıktan sonra Harry Potter sonunda ikinci kitabı olan ‘Sırlar Odası’nı elde etmeyi başardı. Forbes dergisinin bir haberine göre ise daha 8 yaşında bir ekonomi makalesi yazıp babasına sundu. Makale, bir oyuncak mağazasında satılan hayvanların fiyat analizini konu ediniyordu.

Ellison’ın matematiğe ilgisi ve zekası çocukluktan itibaren ortaya çıktı. Hatta kızlarından ilham alan baba Glenn Ellison, o yıllarda, matematik temel derslerinden sıkılan çocuklar için ileri seviye matematiğe odaklanan ders kitapları bile kaleme aldı.

İflas eden Kripto Kralının perdeyi süren sevgilisi Caroline Ellison... Sırlar dökülürken ondan çıt çıkmıyor

Ellison’ın matematiğe ilgisi ve zekası çocukluktan itibaren ortaya çıktı. Hatta kızlarından ilham alan baba Glenn Ellison, o yıllarda, matematik temel derslerinden sıkılan çocuklar için ileri seviye matematiğe odaklanan ders kitapları bile kaleme aldı.

“Kızlara verilen en büyük matematik ödülü” olarak bilinen Math Prize for Girls gibi yarışmalara katılan Ellison, 2012’de katıldığı Stanford Üniversitesi’nde de matematik okudu. Derslerine giren profesörlerden Ruth Ackerman, Ellison’ı Forbes dergisine, “zeki, odaklı ve matematik kafalı” sıfatlarıyla anlatmıştı. Ellison’ın “etkili hayırseverlik” öğretisine olan ilgisi de üniversitede başladı. Hatta Yönetici Etkili Hayırseverlik Kulübü üyeleri arasında da yer aldı.

2016 yılında Stanford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Wall Street’te çalışmaya başlayan Ellison’ın hayatı boyunca böyle bir iş hayali kurduğu yahut “Finans sektöründe çalışmazsam yaşamam” dediği filan yoktu. Daha sonraki dönemlerde üniversiteden mezun olmasına yakın yaptığı “Matematik mezunları ne iş yapar?” araştırmasından elde ettiği bilgiler Ellison’ı bu işe yönlendirmişti.

İflas eden Kripto Kralının perdeyi süren sevgilisi Caroline Ellison... Sırlar dökülürken ondan çıt çıkmıyor

BANKMAN-FRIED’LE JANE STREET’TE TANIŞTILAR

İlk işinde Wall Street’in önceki alım satım işlemlerinden Jane Street Capital’da çalışan Ellison, Bankman-Fried’le de burada tanıştırıldı. İkisi de 20’li yaşlardaydı, ebeveynlerini profesördü, ikisi de hayır koleksiyona bağışlamak amacıyla çok para kazanmak olarak özetleyebileceğimiz “etkili hayırseverlik” çocuklara büyük ilgi duyuyordu. Frekansları hemen tuttu.

Dolayısıyla Bankman-Fried, 2018 yılında Alameda’yı Jane Street’ten yönetmek için kurmakta Ellison’ı da peşinden gitmeye ikna etmesi pek şaşırtıcı olmadı.

Ellison’ın FTX’in podcast’indeki ifadesiyle Alameda’nın kuruluşu tam bir “bindik bir alamete…” durumuydu.

Okulun ilk günlerini “Üniversiteden yeni mezun olmuştum ve Alameda’nın en yapı komisyoncularından biri bendim” diye anlatan Ellison, bu genç yaşta bu kadar önemli bir pozisyona gelişimini “neredeyse kazara oldu” sözleriyle özetliyor. Forbes’a gittiğinde ise “O gün halimiz, ‘Eh, evet, ne yaptığımızı pek konser’ tarzındaydı” diye konuşuyordu Ellison.

Ellison, Alameda’da çalışmaya başlarken, işlerin ilerleme hızı nedeniyle şaşkınlığa uğramıştı. Alameda’nın yanında Jane Caddesi bile yavaş kalıyordu. FTX podcast’inde dediğine göre, “İş yapma biçimi şöyleydi: Biri bir şey öneriyor, bir başkası bu önerilerinin yazdığı yazıp yayınlıyor. Her şey bir saat içinde olup bitiyordu”.

The Wall Street Journal’a konuşan çeşitli kaynaklara göre, SBF’in yakın çevresinden bu hızın altında yatan etkenlerden biri sürükleyici ilaç kullanımıydı. Hatta Ellison da geçen yıl bir tweet’inde bu ifadeleri öven ifadeler kullanmıştı.

İflas eden Kripto Kralının perdeyi süren sevgilisi Caroline Ellison... Sırlar dökülürken ondan çıt çıkmıyor

DİĞERLERİ OYUN OYNARKEN O KRALİYET DÜĞÜNÜNÜ İZLİYORDU

Ellison, Alameda Araştırma ekibindeki tek kadındı. Diğer ekipler ise Bankman-Fried’in yakın arkadaşlarından Gary Wang, Nishad Singh ve Sam Trabucco’ydu.

2018 yılında şirket hep birlikte Berkeley’den Hong Kong’a taşındılar. Burada öğrenci evi gibi bir dünya hep birlikte yaşıyor ve kripto alım satımı yapıyorlardı. Ekibin erkeklerinin iş dünyasının zamanlarını video oyunları oynayarak geçirirken, Ellison, Prens Harry ve Meghan Markle’ın düğünü gibi şeyleri oynarken vakit dolduruyordu.

Doğrusunu söylemesi gerekirse Bankman-Fried evinde her şey baş döndürecek bir hızla ilerliyordu. Alameda’dan bir yıl sonra kurulan FTX birkaç yıl içinde dünyanın en büyük kripto para piyasalarından biri haline geldi. Bankman-Fried bir süreliğine iki şirketin CEO’luğunu aynı anda yürüttü.

Alameda ve FTX’in hem Hong Kong’da hem de Bahamalar’da ofisleri ve sakinleri vardı. Ellison düşmanları Bankman-Fried gibi zamanın büyük bölümünü Bahamalar’da geçiriyordu.

Alameda’nın alım satım yolunun başında değerli bir varlığı bir dünyada ucuza almak başka bir aşırı pahalıya karakterler olarak tanımlayabileceğimiz keyfiydi. FTX o dönemde hem büyük hem de küçük görevlilerin favorisi piyasaları amaçladığı yöneticinin, Alameda operasyonlarının kapsamını FTX üzerinden yürütüyordu.

SBF, CEO’LUĞU ONA VE TRABUCCO’YA BIRAKTI

Alameda, 2020’de faiz benzeri bir kazanç elde eden kripto para oyunlarına yatırım yapmaya başladı. Ellison 2021 başında yayınlanan bir podcast’te bu fikrin ilk etapta karşı olduğunu belirterek, “Riskleri konusunda endişelerim vardı ama tartışmayı kaybettim” dedi.

Trabucco’nun 2021 tarihli tweet’lerinde verilere göre, Alameda’nın agresif bakış açısı iç gücüyle ve Elon Musk’ın sosyal medya paylaşımları gibi faktörlerle belirlenen hale geldi.

2021 sonbaharında kripto paralar rekor üstüne rekor kırarken, FTX de en parlak günlerini yaşarken, California Üniversitesi’nin futbol sahasının adını almış olmayı sahiplenmişti. Bankman-Fried bu dönemde FTX’e odaklanma istekleriyle Alameda’nın idaresini eş-CEO’lar olarak Ellison ve Trabucco’ya bıraktı. O sırada Alameda’nın ekibi 25 kişiydi.

Sam Bankman-Fried artık CEO’luk yapıyorla birlikte halen Alameda’nın sahibiydi. FTX’in iflas bildirimine göre şirketin yüzde 90’ı SBF’in yüzde 10’u ise Gary Wang’indi.

İkili, 2022 yılında Forbes dergisinin “30 Yaş Altındaki 30 Başarılı İsim” sıralaması seçildi.

2022 başında kripto paraların serbest düşüş yaşadığı dönemde birçok piyasa iflas ederken, Bankman-Fried kurtarıcı rolüne soyundu; Stresin stresini aşmak için zor durumda olan yolculara kredi verdi, iflasın piyasa eşiğindekileri satın aldı.

Ancak o günlerde Alameda da pek iyi durumda değildi. Şirkete sık sık teminat tamamlama çağrıları yapılıyordu. Trabucco’nun Ağustos bulduğu eş-CEO’luğu bırakması da önemli bir göstergeydi. Trabucco, Alameda’da da girişimin “zor, yorucu ve misafir” olduğunu belirtmişti.

FTX’in borcundan önce Bankman-Fried, zamanının büyük bir kısmının spot ışıklarının altında kalması, televizyonlarda kripto yorumculuğu yapıyor, Washington’da kanun yapıcıların nihai çıktı lobi operasyonlarını yürütüyordu. Ellison ise bu süreçte hep perde arkasındaydı, Alameda’nın “makine dairesinde” yerleşik. FTX çalışanlarının Forbes’a göre, bu konumdan oldukça memnundu. Neredeyse tamamı Bankman-Fried’e ait olan Alameda’nın tek bir amacı vardı: Para kazanmak. Ve SBF’nin bu önemli görevi Ellison’a emanet kalmıştı.

İflas eden Kripto Kralının perdeyi süren sevgilisi Caroline Ellison... Sırlar dökülürken ondan çıt çıkmıyor

SOSYAL MEDYA HESAPLARI TÜM FOYAYI MEYDANA ÇIKARDI

Bu noktadan sonra Ellison tek yönetici olarak kalsa da dikkat çekmeyi sürdürdü. Bugün ise @Autismcapital gibi Twitter hesaplarından, Gawker gibi yayın koleksiyona herkes Ellison’ı araştırıyor. Bu süreçte birçok detay açığa çıktı.

Ellison’ın sosyal ortamları yakın zamana kadar oldukça aktif bir kullanıcı olduğu biliniyordu. @carolinecapital kullanıcı adıyla sık sık tweet atıyor, Gawker’ın bildirdiğine göre “worldoptimization” ve “worldoptimization-lifeadvice” adlı iki Tumblr hesabından paylaşımlar alıyor.

Ellison hakkında ortaya çıkan açıklamalardan biri de iyi bir okur olması. Tumblr’da sık sık kitap yorumunu paylaşan Ellison, en oğlu Naomi Novik’in “The Golden Enclaves”ini ve Ned Beuman’ın “Venomous Lumpsucker”ını yorumlamış gibi görünüyor. Ancak Harry Potter kitaplarından Matthew Yglesias’ın kaleme aldığı ekonomi-siyaset blog’u Substack’e kadar her şeyi okuduğu da biliniyor.

Geçen hafta CoinDesk, adı açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı bir haberde, Ellison’ın Bahamalar’da hep birlikte yaşayan 10 kişilik FTX/Alameda kullanıcı grup üyelerinden biri yazdı. Siteye göre bu 10 kişi arasında zaman zaman romantik ilişkiler de yaşanıyordu. Ellison ve Bankman-Fried arasında da böyle bir ilişki vardı. Çift zaman ayrılıp barışıyordu.

En sevdiği renk gri olan Ellison, daha eski Tumblr paylaşımlarında romantik ilişkilerinini toplumsal cinsiyet normları postalarını “geleneksel” olarak nitelendiriyordu. Genç kadın ilerleyen dönemde, gelenekselden uzaklaşıp “kültür/toplum konusunda şüpheci” bir inişe varan yazılar kaleme aldı.

Tumblr’daki bir paylaşıma göre, Bahamalar’daki evdeki hayat “Çin imparatorunun haremi” görünüyor. Evde bir birimler vardı ve herkes bu görevlilerdeki görevlilerdi. Ellison ve ev arkadaşının terapistleri de ortaktı. Bu kişi George Lerner olduğu Sequoia Capital’ın şimdi silinmiş olan SBF profilinde yazıyordu.

Geçen gün Alameda’dan kovulan Ellison’ın bundan sonraki adımı belli değil. LinkedIn sayfası dahil çevrimiçi paylaşımları yavaş yavaş ortadan kaybolan Ellison’ın nerede olduğu da görülmez. En son 6 Kasım tarihinde Alameda’nın grafiğini savunan tweet’inin ardından bir daha haber alınamadı.

Kasım ayının başında Ellison, Alameda çalışanlarıyla bir video konferans gerçekleştirdi. Söylediğine göre, FTX, Alameda’nın borçlarını kapatabilmesi için içerdiğinden gelen parayı buraya aktarmıştı. Ayrıca, Bankman-Fried, Singh ve Wang bu karardan haberdardı. Ellison, ekibi hayal kırıklığına uğrattığı için özür dilerken, dış gün birçok Alameda çalışanı istifade etti. Kısa süre sonra da iflas açıklamaları geldi.

.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *