Hollanda kısa burunlu köpekler ile kıvrık kulaklı kedileri tamamen yasaklanıyor

Sevimli kamera içerikleri çok sayıda kişinin tercih ettiği kısa burunlu köpek ve kıvrık kulaklı kediler (Scottish Fold) Hollanda’da tamamen yasaklanıyor.

Fotoğraf: AA

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre Hollanda hükümeti bu kararla, sevimli görüntülerine rağmen geçmişinde çok fazla izdırap barındıran bu canlıların daha fazla acı çekmesini sağlamak istiyor.

Hollanda’da dış görünüş nedeniyle fiziksel zarar gören hayvanların üremesi 2014 yılında yasaklanmıştı. Ağız ağızlarının yarısından daha kısa olan köpeklerin üremesine izin verilmiyor.

Ancak kısa burunlu köpekler ve kıvrık kulaklı kediler yaşıyor yaşıyor dışında bir şekilde alınıp satılıyor. Birçok kişi evinde bu hayvanları besliyor.

‘Sevimli ilişkiden faydalanmak için hayatları perişan ediyoruz’

Tarım, Doğa ve Gıda Kalitesinden Sorumlu Bakan Piet Adema, artık bu hayvanların evde bulundurulmasının, ticaretinin, reklam ve filmlerde yayılmasının tamamen yasaklanacağını açıkladı.

Adema, bu hayvanların bakımı sadece bakan olarak değil, insan olarak da kendisini üzdüğünü belirterek, “Sırf ‘güzel’ ve ‘sevimli’ Sahiplenmek için masum hayvanların hayatını perişan ediyoruz” dedi.

Nefes almakta güçlük çekiyorlar

Kısa bir burun veya kıvrık kulaklar gibi özellik sahipleri tarafından ‘sevimli’ olarak görülense de, Adema’ya göre, bunun arkasında çok fazla hayvan ızdırabı var.

İnsanlar genellikle bu dış görünüşlerin karanlık taraflarına sahip olmadıklarını vurgulayan Hollandalı bakana göre, kısa burunlu köpekler nefes almakta çekişmeye çekiyorlar ve anormal kafa yapısına sahipler için her zaman baş üstünde yaşıyorlar.

Kıvrık kulaklı kedilerde ağrıya neden olan anormal bir kıkırdak yapı bulunuyor.

Bakanlık tarafından, görünümleri nedeniyle zarar gören hayvanların bir listesi çıkarılacak.

Evinde bu üremeye sahip bir köpek veya kedisi olan herkes, hayvanı ölene kadar tutabilecek. Ancak yeni hayvan barındırma yasaklanacak.

Hükümet, hayvanlara olan talebin artmasının neden olduğu nedenler bu canlıların filmlerde, reklamlarda, tanıtımlarda ve sosyal amaçlarla yaygınlaştırılması da izin verecek.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *