HIV aşısı çalışması başarısız oldu

HIV’e karşı halen son aşama klinik deneylerde test edilmekte olan tek aşının etkisiz hale geldiği, üreticisi tarafından açıklandı.

The New York Times’da yer alan habere göre, oğlu birkaç yıldır süren düzinelerce HIV aşısı adayı test edilmiş ancak başarılı olamamıştı. Uzmanlar, bu son yenilginin bir aşıya yönelik gidişatı 3 ila 5 yıl geriye attığını söyledi. Yine de erken aşama denemelerindeki diğer seçenekler HIV’e karşı güçlü bir siper olabilir.

FAUCİ: BAŞKA STRATEJİK YAKLAŞIMLAR DA VAR

Aralık ayına kadar Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nü yöneten Dr. Anthony S. Fauci bir röportajda, “Haberler hayal muhafazaları barındırıyor; ancak bu aşı geliştirme çabasının sonu değil. Başka stratejik yaklaşımlar da var” diye konuşmuştu.

Doğu ve Güney Afrika’da devam eden PrEPVacc adlı bir tedavi görüyor, HIV aşıları ve hamileleri bir değerlendirmeyle değerlendiriyor. Bilim insanları virüsü etkisiz hale getirebilecek güçlü antikorlar geliştirme konusunda ilerleme kaydetti. Doktorlar ayrıca HIV’e karşı mRNA da dahil olmak üzere yeni aşı teknolojilerini test ediyor.

HIV’E KARŞI AŞI ZORLUYOR

Son aşı adayının yolculuğu, HIV gibi kurnaz bir düşman için aşı keşfinin zorluklarını ortaya koydu. Keşfinden 40 yıl sonra, virüs hala her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişiye yerleşiyor ve yaklaşık 650 bin kişiyi öldürüyor.

VİRÜS BASKILANIYOR

Güçlü ilaçlar yaşayan kişilerde virüs baskılanıyor. Enfeksiyonu önlemek için çeşitli seçenekler bulunuyor. Örneğin, iki ayda bir verilen oral haplar ve aşılar ABD’de kullanılmakta ve yalnızca 6 ayda bir verilmesi gereken bir aşı son aşama denemelerinde. Ancak geride kalanlar bu yaşamları geri boyu boyunca almaları gerekiyor ve genellikle onlar en çok ihtiyaçları olanlar için erişilemez durumda. Aşının ise virüs önlemenin en ideal yolunun olacağı düşünülüyor.

“ÇOK AKTİF ARAŞTIRMALAR YÜRÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Dr. Fauci, “Herhangi bir enfeksiyon, özellikle de viral enfeksiyon için nihai önleme yöntemi, güvenli ve etkili bir aşıdır.
Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *